Nyheter
Mot løsning for Kommunekreditt
Kommunaldepartementet har innkalt til pressekonferanse i dag om «omstrukturering av utlånsvirksomheten for kommunesektoren».
Dermed kan se ut til at det endelig kommer en løsning for Kommunekreditt, som har hatt utlånsstopp og refinansieringsstopp siden i fjor høst.
Eieren Eksportfinans har ønsket å selge datterselskapet. Etter det Kommunal Rapport kjenner til har Kommunal Landspensjonskasse (KLP) stått igjen som den eneste aktuelle kjøperen. Kommunaldepartementet vil imidlertid ikke bekrefte at pressekonferansen dreier seg om Kommunekreditt.
- Jeg kan ikke kommentere denne saken nå, sier seniorrådgiver Kjersti Bjørgo i Kommunaldepartementet.
Det er knyttet stor spenning til hvilken løsning som er valgt. KLP eier også en aksjeandel på 20 prosent i den største låneinstitusjonen for kommunene, Kommunalbanken.
På pressekonferansen stiller kommunalminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp), administrerende direktør Gisele Marchand i Eksportfinans og konsernsjef Sverre Thornes i KLP.