Nyheter
Mindre til velferd i 2011
8 milliarder mer til kommunene var viktigst i 2010-budsjettet, men fra 2011 blir veksten mindre, varsler statsminister Jens Stoltenberg.
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) framhevet satsingen på velferd i kommunene som den viktigste i statsbudsjettet da han i dag oppsummerte høsten på en pressekonferanse i regjeringens representasjonsanlegg.
– I statsbudsjettet gjør vi det vi sa vi skulle gjøre i Soria Moria II: Vi forsterker og fornyer velferdssamfunnet. Med 8 milliarder kroner mer til velferd kan kommunene gjøre mer for å gi alle som trenger det sykehjemsplass eller omsorgsbolig innen 2015, sa Stoltenberg.
Men fra 2011 blir budsjettet trangere igjen, slik finansminister Sigbjørn Johnsen også har varslet.
Mindre penger
Når regjeringen setter i gang arbeidet med 2011-budsjettet for alvor på budsjettkonferansen i mars, har alle statsrådene fått beskjed om å kutte. Veksten i de offentlige utgiftene skal ned.
– Det blir viktig i året som kommer å trygge norsk økonomi. Vi har i to år brukt veldig mye mer enn avkastningen av pensjonsfondet. Vi må være forberedt på at pengebruken skal ned allerede fra 2011, sa Stoltenberg.
Statsministeren advarte mot å tro at finanskrisen er over.
– Det er ingen selvfølge at Norge skal klare å holde ledigheten rundt 3 prosent når den er 10 prosent i andre land, og fortsatt øker. Det gir også grunn til uro at så mange land har bygget opp stor gjeld for å møte finanskrisen. Det blir en kjempeutfordring å håndtere den, og det kan få negative konsekvenser for verdensøkonomien, og Norge, sa han.
Vil kutte 40 prosent
Stoltenberg brukte mye tid på å analysere resultatet av klimatoppmøtet i København, og veien videre.
Innen 1. februar skal alle land melde inn til FN hvor mye de er villige til å kutte.
– Det er en åpenbar svakhet ved avtalen at det ikke ble enighet om utslippskutt. Ukene framover blir avgjørende for hvor mye enkeltland og EU vil forplikte seg til å kutte. Norge vil være en pådriver for å få så høyt nivå som mulig, og er villig til å gå til 40 prosent. Forhåpentlig kan vi få EU opp til 30 prosent, sa han.
Norge vil også ta initiativ til å etablere en skoggruppe for å forsterke arbeidet mot avskogning.
Stoltenberg la vekt på at selv om erklæringen fra toppmøtet har “åpenbare svakheter”, så er det også historisk at verdens ledere for første gang er blitt enige om et overordnet mål for klimaarbeidet – å holde den globale oppvarmingen innenfor to grader. Det er også nytt at enigheten omfatter alle de største utslippslandene, og at den rike verden er villig til å betale for utslippskutt i fattige land.