Nyheter

Mener kommunene driver sosial dumping

Bruken av personer som ikke har arbeidstakerrettigheter øker i landets kommuner, viser ny rapport. Fagforbundet mener dette er sosial dumping i kommunal regi.

Publisert Sist oppdatert

Det er om lag 43.611 mennesker som fungerer som såkalte oppdragstakere rundt om i landets kommuner. Oppdragstakere er ikke ansatt i kommunen, og de får ikke lønn, men godtgjørelse for den jobben de gjør. Oppdragskontraktene er i mange tilfeller ikke omfattet av rettigheter som feriepenger, sykepenger, tjenestepensjon eller forsikringsordninger. De varierer fra et par timer i uken til full stilling, og er ikke omfattet av tariffavtaler, og kommunenes arbeidsgiveransvar er svakt.

De aller fleste kommunene benytter seg av oppdragstakere, særlig innen pleie, omsorg og barnevern, viser studien «Oppdragstakere i norske kommuner» som forskningsstiftelsen Fafo har utarbeidet på oppdrag fra Fagforbundet.

- Når arbeidskraften organiseres slik at den ikke lenger faller inn under partenes avtaleverk, er det grunn til å spørre om dette er en ønsket utvikling for norsk arbeidsliv, sier Fafo-forsker Rolf K. Andersen som har vært med å utarbeide rapporten.

- Bekymringsfullt

- Dette er funn som gir all grunn til bekymring. Selv om oppdragskontraktene varierer, er det svært uheldig at så mange av dem faller utenfor Arbeidsmiljølovens bestemmelser. Hvis motivet for kommunenes økende bruk av oppdragskontrakter er å spare penger, er dette sosial dumping i kommunal regi, sier Jan Helge Gulbrandsen i Fagforbundet til NTB.

Han vil ta saken opp med kommunenes arbeidsgiverorganisasjon KS, og utelukker ikke at teamet blir en del av tariffoppgjøret i 2010.

- Kommunene bruker oppdragstakere på oppgaver som burde vært løst av vanlige arbeidstakere, sier Gulbrandsen.

- Kommunene kan ikke over natten ansette alle dem som går på oppdragskontrakt, sier kommunikasjonssjef Jørn Ivar Baade i KS til NTB.

Han understreker at folk som jobber på oppdragskontrakt skal være et supplement til det tilbudet som kommunen plikter å gi innbyggerne.

Fortsatt usynlige

Oppdragstakerne er fortsatt usynlige i alle offentlige statistikker. Selv ikke Statistisk sentralbyrå klarer å skille ut oppdragstakerne spesielt. Heller ikke i Nav er det mulig å få informasjon om denne gruppen, fordi Navs arbeidsgiverregister gjør unntak når det gjelder å melde fra om oppdragstakere.

Også i kommunene er kunnskapen om oppdragstakerne lav. De tillitsvalgte har lite kjennskap til omfanget av bruken av oppdragstakere. Forskerne peker på at en årsak til dette er at de som går på denne typen kontrakter, i mange tilfeller ikke er organisert. Dermed faller de utenfor de tillitsvalgtes arbeidsfelt, noe som ikke har bidratt til å bedre forholdene for oppdragstakerne.

Fafo-forskerne har ikke klart å få oversikt over hvor mye de ulike oppdragstakerne jobber, eller hva slags kjønn de har. Forskerne mener imidlertid det er rimelig grunn til å anta at hoveddelen av oppdragstakerne er kvinner.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS