Nyheter

Lettere å rekruttere i krisetid

Arbeidsledighet og lønnsbrems i et kriserammet privat næringsliv, kan gi offentlig sektor nye muligheter.

Publisert Sist oppdatert

Det tror KS´ forhandlingsleder Per Kristian Sundnes.

- Mange vil hevde at offentlig sektor i noe mindre grad enn privat vil påvirkes av finanskrisen, fordi de ytre rammene er mer stabile. Dersom det blir vanskeligere å få jobb i privat sektor, så blir det jo lettere for offentlig sektor å konkurrere om arbeidskraften, resonnerer han, men legger til at det vil slå ut forskjellig ulike steder.

NHO har signalisert at null tillegg er utgangspunktet for lønnsoppgjøret til våren. Det gir kommunene mulighet til å ta igjen noe av næringslivets forsprang fra de siste årenes opptur.

Det er allerede avtalt store tillegg som får virkning fra neste år. Sundnes har ikke mye å gi utover det.

- Vi har gitt ut i overkant av 4,7 prosent. Vi kommer i alle fall ikke til å kreve noe tilbakebetalt, sier han.

Statsbudsjettet anslår 5 prosent lønnsvekst neste år, men det var før finanskrisen slo til for fullt.

Flere søkere

- Tilbakemeldinger tyder på at det er blitt flere søkere til akademikerstillinger i kommunene den siste tiden, sier KS-direktør for arbeidsgiverutvikling Gudrun H. Grindaker.

KS arbeider særlig med å rekruttere en del akademikergrupper, som nå vil få et trangere privat arbeidsmarked. Det gjelder særlig økonomer, jurister, ingeniører og planleggere.

- De er hjertelig velkommen til kommunene. Vår jobb er å vise at det er mange spennende oppgaver for dem hos oss, sier Grindaker.

Powered by Labrador CMS