Nyheter

KS vil stoppe salg av sykehusboliger

Helseforetakene bryter Stortingets forutsetninger når de selger sykehusboliger og barnehager uten å vurdere om fylkeskommunene skal få dem tilbake, mener KS, som ber helseministeren stoppe salgene.

Publisert Sist oppdatert

Helseforetakenes pressede økonomi gjør at de nå selger unna boliger, barnehager og andre bygninger som fulgte med da staten tok over sykehusene. Det har fått flere tidligere sykehuseiere, blant andre Oslo, til å reagere. Boligene og barnehagene ble ansett som viktige for å sikre rekruttering, og dette var også argumentet for at de skulle følge med over til staten. Mange barnehager er dessuten blitt avviklet, og kommunen har overtatt ansvaret barna som gikk der, uten kompensasjon.

Nå ber leder Halvdan Skard og administrerende direktør Sigrun Vågeng i KS om at salget stoppes, med bakgrunn i en innstilling fra Stortingets sosialkomité i 2001. Her heter det blant annet at flertallet mener det ikke er riktig å lovfeste en generell «hjemfallsrett», men de forutsetter at tilbakeføring vurderes konket i enkelte tilfeller.

I brevet som ble sendt til helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen i går, ber KS om en nærmere redegjørelse for omfanget av helseforetakenes salg av personalboliger og barnehager fra 2002 og begrunnelse for salgene.

KS vil også vite hvor mye helseforetakene har spart på å redusere egen barnehagedrift, og spør om det er rimelig at kommunene får merkostnader som følge av dette.

Powered by Labrador CMS