Nyheter
Kritiserer skjønnmalingen
Virkeligheten er verre enn den ser ut som, advarer budsjettvinner.
De 47 kommunene som er underlagt statlig kontroll gjennom Robek, kommer totalt sett litt bedre ut enn resten av Kommune-Norge, skal vi tro tabellene i statsbudsjettet. Tre av fire svartelistede kommuner får inntekter som øker mer enn landsgjennomsnittet.
Men et pent tall på papiret er ikke nødvendigvis noe å juble for, mener ordfører Knut H. Olsen (H) i Sørreisa. Kommunen får 5,9 % økte frie inntekter neste år, mest av Robek-kommunene.
– I den blindes rike er den enøyde konge. Vel kommer vi best ut, men når vi går inn i materien er det i realiteten innstramminger i forhold til i fjor. Vi hadde fra før en utfordring om å finne 7 millioner kroner i budsjettarbeidet. En kort gjennomgang etter statsbudsjettet viser at utfordringen faktisk blir større. Dette er ingen reell forbedring og bringer oss ikke ut av uføret, sier Olsen.
Han viser blant annet til økte pensjonskostnader, som er en av kostnadene kommunene må dekke selv.
Olsen mener forrige borgerlige regjering var mer ærlig i kommunikasjonen med kommunene.
– Under den siste borgerlige regjering sa man at det ble strammere. Nå snakker regjeringen hele tiden om flere folk i arbeid og flere hender. Det er ikke en kjeft mer i arbeid hos oss i 2010, og det blir det nok heller ikke neste år, sier Olsen.