Nyheter
Kan tape 400 millioner på investeringer
Kommunerevisjonen i Trondheim mener kommunen har brutt loven ved å investere i høyrisikopapirer. Kommunen risikerer å tape 400 millioner kroner.
Markedet gir kommunen 50 prosents sannsynlighet for å tape hele innsatsen. Trondheim kommune har allerede avskrevet 100 millioner kroner i tap, skriver Dagens Næringsliv.
Kommunerevisjonen har gjennomgått investeringene kommunen gjorde i 2005 og 2006 i såkalte strukturerte produkter, anbefalt og tilrettelagt av First Securities.
Konklusjonen er at Trondheim kommune ved å investere i svært kompliserte og høyrisikable obligasjoner, har tatt en vesentlig finansiell risiko, noe som er i strid med kommuneloven.
Kommunerevisjonen mener også at loven om offentlige anskaffelser ble brutt da kommunen i 2002 opprettet Kraftfondet etter salget av Trondheim Energiverk.
Kommunen tar selvkritikk for framgangsmåten.
(©NTB)