Nyheter
I front mot sykefravær
Med 9,8 prosent ligger Kommune-Norge på topp i sykefravær. Men Siren Vetnes Johannessen i Mandal kjemper imot og vinner hver dag.
Sykefraværet er et stort samfunnsproblem. Hvis fraværet går ned 1 prosent, betyr det 1 milliard kroner spart for Kommune-Norge, sier Siren Vetnes Johannessen.
Mandal hadde et sykefravær på 9 prosent da kommunen begynte å kjempe aktivt mot sykefraværet i 2003. Fem år senere lå det på 6 prosent.
Siren Vetnes Johannessen har stått fremst i kampen. Hun ble prosjektleder da kommunen startet det som ble kalt Nærværprosjektet i 2003. Det varte til 2007, da det ble avløst av Tillitsprosjektet. Dette prosjektet innebærer at ansatte i kommunen, som de eneste ansatte i landet, kan sykemelde seg i 365 dager uten å gå til lege.
Stoler på de ansatte
Vi har kompetente ansatte. Vi må stole på at når folk ikke kommer på jobb, så er det fordi de er syke. Hvis noen vil misbruke ordningen, kan de gjøre det ved å gå til legen også. De ansatte er veldig fornøyd med ordningen, forteller Johannessen.
I 2007 ble Mandal plukket ut som én av tolv innsatskommuner mot sykefravær i Kvalitetskommuneprogrammet. Kommunen ble valgt fordi den hadde lavt sykefravær og dermed kunne vise vei for de andre.
To år senere er sykefraværet i de 140 kommunene i programmet 0,4 prosent bedre enn i kommuner som ikke er med. Den lille forskjellen utgjør årlige besparelser på nær 300 millioner kroner.
Det siste halvåret har fraværet gått litt opp igjen i Mandal, men det plager ikke Johannessen.
Vi lå veldig høyt i 2003, og det hadde vi fortsatt gjort, hvis vi ikke hadde jobbet kontinuerlig mot fraværet. Jeg er ikke opptatt av om vi ligger på 6 eller 6,5 prosent. Det viktigste er at vi har gode tiltak når folk blir syke, og at vi kan gjøre en forskjell.
Inspirerer landet rundt
Det siste året har Johannessen delt sin arbeidstid mellom Mandal kommune Kvalitetskommuneprogrammet, der hun jobber som rådgiver.
Jeg er en som kommunene kan ringe om sykefravær når de står fast. Jeg blir også mye brukt som foredragsholder. I år har jeg holdt 2030 foredrag. Jeg holdt foredrag for 130 kommuner på Kvalitetskommunekonferansen. Det er veldig gøy å få være med å dele de tingene som faktisk virker, sier hun.
Hva er det som gjør at sykefravær engasjerer deg?
I tillegg til å gjøre det bedre for innbyggerne å bo i en kommune, handler nærværsjobbing om å gjøre en forskjell for enkeltpersoner i arbeidslivet, særlig når sykdom rammer. Det er fint å kunne være med å utgjøre en forskjell, slik at en ansatt til tross for sykdom kan gjøre en jobb. Vi tror at det å jobbe er helsefremmende i seg selv, sier Johannessen.
Hun legger til at lønningene i en kommune som regel utgjør 7080 prosent av budsjettet, og at ressursene må utnyttes best mulig.
Siden 2003 har vi i Mandal kommune spart langt over 50.000 arbeidstimer på det reduserte sykefraværet.
Tillitsprosjektet er ikke eneste tiltak mot sykefravær i Mandal. Kommunen har blant annet kurs for ansatte på sykehjem, der de lærer å håndtere vold fra demente beboere, ansatte med hyppig fravær får tilbud om samlinger som kan gjøre dem i stand til å redusere sykefraværet, og en jordmor er frikjøpt til å styrke arbeidsforholdene til gravide ansatte.
Vi planlegger også å sette fokus på fraværet blant lærlinger. Det høyre fraværet kan tyde på at det er tøffere å komme ut i arbeidslivet enn vi trodde. Dette vil vi undersøke sammen med Nav.
Johannessen står også i spissen for et IA-nettverk som består av Mandal og Kristiansand kommuner og seks private bedrifter. Samarbeidet fungerer slik at ansatte kan få tilbud om å prøve seg i en annen jobb hvis de blir sykmeldt, og kommunen eller bedriften ikke klarer å gi vedkommende en jobb som fungerer.
Jeg er nok en utålmodig person. Jeg er best til å sette i gang nye tiltak og finne nye ideer. De er veldig glade her i Mandal når jeg drar til Oslo for å jobbe. Da kan de puste ut, lerprosjektlederen.
Hvordan får du ideene? I badekaret eller på skogstur?
Ideene popper opp når jeg får slappet av litt. Ellers får jeg mye inspirasjon når jeg er rundt og holder foredrag. Det er ofte ensomt å sitte som prosjektleder.
Og selv, er du ofte sykmeldt?
Jeg har en sterk migrene, så jeg har noen fraværsdager. Men migrene fungerer ofte slik at den kommer når man skal slappe av, altså på fridager. Mange pleier å si til meg at det er lett for meg å snakke om sykefravær, du som er frisk. Men i dag kan vi ofte ikke se hvem som er friske eller syke.