Nyheter
Harde kutt i Lindesnes
Lindesnes havnet på Kommunal Rapports liste over kommuner med størst negativ endring i driftsresultat i 2008. Nå skal den kutte 20 millioner.
Lindesnes kommune gikk fra et netto driftsresultat på 1,7 i 2007 til minus 14,9 i 2008, viser listen Kommunal Rapport publiserte denne uken. Tallene er hentet fra de foreløpige tallene i KOSTRA (KOmmuneSTatRApportering), som ble lagt fram av Statistisk sentralbyrå.
Det svært dårlige resultatet for 2008 skyldes blant annet sviktende inntekter fra kommunens finansielle plasseringer. Lindesnes kommunestyre vedtok derfor i går kveld å kutte 20 millioner kroner i driften av kommunen, skriver Fædrelandsvennen.
Netto driftsresultat er det viktigste nøkkeltallet i kommuneøkonomien. Det forteller om driftsinntektene er store nok til å dekke løpende drift, renter og avdrag på lån. KS og staten mener kommunene bør ha et netto driftsresultat på minst 3 prosent for å ha en sunn økonomi.
Politikerne har bestemt at om lag fem stillinger skal kuttes, mens personalsjef, rådmann og økonomisjef går ned fem prosent i lønn. De ansatte som skal forhandle om lønn, vil ikke få lønnspålegg verken i år eller neste år, heter det i vedtaket. Det skal spare kommunen for en million kroner. I tillegg ble en rekke andre kutt vedtatt.
Etter gårsdagens møte gjenstår det fortsatt seks millioner som skal dekkes inn, ifølge Fædrelandsvennen. Politikerne kunne ikke finne inndekning for disse og bestemte seg for å avvente situasjonen i håp om at finansmarkedene skal bedre seg og gi kommunen inntekter igjen.