Nyheter

Gransker påstander om svindel i Oppegård

G-Partner har fått i oppdrag å undersøke om det har foregått svindel og korrupsjon i forbindelse med håndverksarbeider i Oppegård, utført av Siemens.

I slutten av juni mottok Oppegård kommune en anonym henvendelse fra en person som antydet at kommunen hadde brutt innkjøpsreglementet og blitt svindlet gjennom overfakturering fra ekstern leverandør. Kommuneansatte kunne være involvert i korrupsjon, ble det hevdet.

Kommunen tok henvendelsen svært alvorlig. Advokatfirmaet G-Partner skal nå granske alle forholdene i saken.

Ifølge rådmann Harald Toft har kommunen brukt sommeren til å framskaffe dokumenter, som regnskapsbilag og kontrakter. G-Partner vil gå gjennom alle relevante dokumenter og gjennomføre samtaler med alle sentrale personer. Saken er foreløpig ikke anmeldt til politiet.

- Vi har så langt ikke funnet opplysninger som bekrefter verken antydningene om korrupsjon eller overfakturering. Imidlertid har vi funnet at kommunen har brutt innkjøpsreglementet. Det ble handlet fra Siemens selv om rammeavtalen kommunen hadde med selskapet var utgått, informerer Toft.

G-Partner skal ha klar sin rapport innen 20. september. Kommunen arbeider nå med forslag til ny rammeavtale, fortsatt med Siemens som leverandør.

- Til våre styringssystemer for ventilasjon og oppvarming bruker vi en unik Siemens-teknologi. Det er ikke aktuelt å bytte ut disse anleggene, og derfor trenger vi en drifts- og beredskapsavtale med dette firmaet, forklarer Toft.

Skrevet av: Eli Kristine Korsmo

Powered by Labrador CMS