Nyheter

- Fylkesmannen burde grepet inn tidligere

Fylkesmannen burde innkalt til krisemøte om Torsken langt tidligere, mener direktør Oddgeir Albertsen i KomRev NORD.

Publisert Sist oppdatert

- Generelt bør fylkesmennene innkalle til møte og ha en direkte kommunikasjon med politikerne året etter at en kommune ikke klarer å levere regnskap, mener Albertsen.

For Torskens del gikk det altså seks år før en «øksekomité» ble nedsatt, og kommunen, Fylkesmannen og revisor satte seg ned for å finne en løsning. Det kan vise seg å være for sent for Torsken.

- Det er ikke lett å være Fylkesmann i en slik situasjon, for de har ikke mange formelle maktmidler. De hadde mer de skulle sagt før endringen i kommuneloven i 2001 og opprettelsen av ROBEK, sier Albertsen.

Han kjenner til en annen kommune som ikke leverte regnskap på tre år, Balsfjord. Kommunen fikk problemer etter at skifte av økonomisystem og økonomisjef falt sammen i tid.

- Vi fikk det til i Balsfjord, fordi politikerne var fullt ut innstilt på å rydde opp. Det tok litt tid før alvoret gikk opp for Torsken-politikerne, mener Albertsen.

KomRev NORD tok over revisjonsansvaret for Torsken i 2004, og i januar 2005 var Albertsen på besøk i kommunestyret og holdt en tordentale.

- Det virket på meg som om politikerne ikke var klar over alvoret før da. Det er mulig de ikke hadde fått den nødvendige informasjon.

Revisjonen har undersøkt regnskapsgrunnlaget for 2000 og en del år fremover. De fant et underslag på 70.000 kroner i 2004. Men Albertsen har ikke funnet noe annet som tyder på misligheter i Torsken.

Powered by Labrador CMS