Nyheter
Feil i fasit fra Pensjonskontoret
Vestvågøy måtte avlyse konkurranse om pensjon etter å ha brukt feil kriterier på råd fra Pensjonskontoret. Tidligere Kofa-leder advarer kontoret mot regresskrav fra kommuner.
Vestvågøy måtte i høst avlyse konkurransen om ny offentlig tjenestepensjon, etter at kommunen benyttet tildelingskriterier utarbeidet av Pensjonskontoret.
Tidligere sekretariatsleder i Kofa, advokat Robert Myhre, mener kommunen har fått utdaterte råd. Han viser til den ett år gamle Lianakis-dommen fra EF-domstolen, som tar opp sondringen mellom kvalifikasjonskriterier og tildelingskriterier, samt fem påfølgende Kofa-saker.
– Der man lager råd på et så viktig område som pensjonsanskaffelser, burde man ha fått med seg den store utviklingen det siste året, sier Myhre til Kommunal Rapport.
Han hevder at Pensjonskontoret anbefaler tre kriterier som uten tvil vil føre til felling i Kofa: «Samfunnsansvar for portefølje», «tildelers forvaltningskompetanse, soliditet og risikostyring», samt «tilbyders selskapsform og egenkapitalbetjening».
– Pensjonskontoret kan bringe kommunene i store vanskeligheter. Dersom de ikke straks endrer sine anbefalinger, risikerer de å møte regresskrav fra kommuner som blir felt i erstatningssaker etter brudd på lov og forskrift om offentlige anskaffelser, sier Myhre.
Stor forundring
Etter at Vestvågøy ble oppmerksom på feilene, valgte kommunestyret å avlyse pensjonskonkurransen, som for øvrig ble vunnet av KLP.
– Til vår store forundring fikk vi beskjed om at grunnlaget fra Pensjonskontoret var i strid med lov og forskrift og etablert rettspraksis, sier økonomisjef Villy Angelsen.
Han viser til at kommunen to ganger tidligere har utlyst pensjon på egen hånd.
– Denne gangen valgte vi å bruke Pensjonskontoret, fordi det består av partene i hovedtariffavtalen og ble ansett å være nærmest fasiten i denne sammenhengen, sier Angelsen.
Han har fått beskjed fra politikerne om å forlenge den gamle pensjonsavtalen med Vital med ett år, inntil en ny pensjonskonkurranse er blitt gjennomført.
KS avviser
KS-advokat Nina Ramstad Aatlo avviser i et brev til Vestvågøy at Pensjonskontoret har brukt ulovlige tildelingskriterier. Hun hevder at verken Lianakis-dommen eller Kofa-praksis er til hinder for bruk av for eksempel «kompetanse» som kvalifikasjonskrav og tildelingskriterium.
– Det har de siste årene vært en rekke rettsprosesser og Kofa-saker i forbindelse med anskaffelse av offentlig tjenestepensjon. Så langt vi er kjent med, har ingen av aktørene stilt spørsmål ved noen av de foran nevnte underkriteriene, skriver Aatlo, som viser til de aktuelle anbefalingene fra Pensjonskontoret.
Anne Karin Andreassen ved Pensjonskontoret understreker at deres mandat ligger innenfor det tariffrettslige, ikke det anskaffelsesrettslige.
– KS har overfor oss forsikret om at dette ikke er anskaffelsesrettslig problematisk, legger hun til.