Nyheter
Får mindre for de gamle
I det nye inntektssystemet gir det markert dårligere uttelling å ha mange gamle innbyggere i kommunen.
Det er en viktig grunn til at Ibestad i Troms inntar tabelltoppen på lista over kommuner som på sikt vil tape mest på endringene i inntektssystemet. Ingen andre har en så stor andel gamle innbyggere. Mer enn hver fjerde innbygger er over 67 år.
Årsaken til at gamle innbyggere nå skal telle mindre, er at kostnadene ved pleie- og omsorgstjenester i stor grad vokser på grunn av brukere under pensjonsalder. De nye kostnadsnøklene skal fange opp dette på en helt annen måte enn før. Dermed synker rammetilskuddet per pensjonist isolert sett.
Revisjon om fire år
Statssekretær Dag-Henrik Sandbakken (Sp) påpeker at én årsak til at det nå blir store endringer for noen kommuner, er at de gamle kostnadsnøklene var nettopp gamle.
– Alle er tjent med at kriteriene er mest mulig oppdatert. Derfor ønsker vi heretter å revidere systemet omtrent hvert fjerde år.
Ordfører Marit Johansen (Ap) i Ibestad er overrasket over de langsiktige effektene av kommuneproposisjonen.
– Dette er rota til ytterligere en bekymring. Vi er inne i en omstillingsperiode, og jeg håper inderlig at vi kan snu en negativ trend. Økonomisk har vi klart oss godt, og vi har et forholdsvis bra tjenestetilbud. Vi var allerede klar over at vi ville gå verre tider i møte, og det var før vi fikk denne overraskelsen, sier Johansen.
Rømskog er den kommunen i Sør-Norge som taper mest. Ordfører Nils Nilssen (Ap) vil nødig kommentere tallene før han har vært på orienteringsmøte hos Fylkesmannen denne uka. Rømskog taper særlig på at barnehagene blir en del av rammetilskuddet, og at småkommunetilskuddet blir endret.
Årsaken til at dette tilskuddet endres, er at det såkalte basistilskuddet i inntektssystemet blir litt større enn før. Dette er en fast pengesum som går til alle kommuner, uavhengig av størrelse.
Vurderer allianse
Sp-ordfører Arne Bergsvåg i Vindafjord ser ikke bort fra at han vil alliere seg med andre kommuner som kommer dårlig ut.
– Vi må sette oss ned og se på hvordan dette slår ut for oss. Vi har utvidet eiendomsskatten for å ha råd til å rehabilitere skoler. Skal vinningen på sikt forsvinne i omleggingen av inntektssystemet, er det ikke bra.
Vindafjord taper på sikt drøyt 500 kroner per innbygger, til tross for ekstraordinært skjønn. For å bøte på de verste omfordelingene, får nemlig kommunene som taper totalt 400 millioner i ekstraordinært skjønn. Dette blir et fast tilskudd og en fast størrelse fram til inntektssystemet skal revideres, ifølge Sandbakken. 150 kommuner får slikt tilskudd.
Disse pengene ligger ikke inne i inntektssystemet, men kommer som et tillegg. På grunn av en inntektsgaranti som også slår inn, vil de kommunene som taper mest, delvis komme meget godt ut i 2011.
Inntektsgarantiordningen sikrer at ingen går i minus neste år. Lavest vekst per innbygger i 2011 får Sola, Bergen, Stavanger og Kristiansand, ifølge anslagene i kommuneproposisjonen. Mer presise tall for hver enkelt kommune kommer i statsbudsjettet til høsten.