Nyheter
Enorme overskudd i fylkene
Netto driftsresultat på nesten 9 prosent i 2010, viser endelige tall.
Fylkeskommunene fikk et netto driftsresultat på om lag 5 milliarder kroner i fjor, mer enn en dobling av resultatet på ett år. Det viser de endelige Kostra-tallene, som Statistisk sentralbyrå la fram i dag, onsdag.
Netto driftsresultat utgjør dermed 8,8 prosent av inntektene, og det er et rekordoverskudd for fylkeskommunene.
Årsaken er forvaltningsreformen.
– Forbedringen i fylkeskommunenes brutto- og nettodriftsresultat i 2010 er knyttet til reformen gjennom økt rammeoverføring og økte utgifter til både driftsoppgaver og investeringer i samferdselssektoren, heter det i rapporten fra SSB.
Rammetilskuddet har derfor også økt kraftig, og utgjorde i fjor knapt 44 prosent av fylkeskommunenes inntekter – mot 37 prosent året før.
På grunn av overføringen av riksveier til fylkeskommunene økte også investeringene med 11,1 milliarder kroner i fjor – opp fra 6,6 milliarder kroner året før.