Nyheter
Bekymret for store forventninger
KS frykter at økte kostnader gjør det vanskelig for kommunene å oppfylle de økende forventningene til tjenestetilbudet. Regjeringen deler bekymringen.
I en felles uttalelse peker KS og regjeringen blant annet på at rentekostnader og utgifter til pensjon gir økte utgifter for kommunene som må dekkes av de frie inntektene. I tillegg kan økt innvandring gi større behov for kommunale tjenester enn det som tidligere er anslått. Det gjelder spesielt innenfor skole- og barnehagesektoren.
- En økning i de samlede kostnadene vil kunne være en utfordring i forhold til forventningene til kommunale tjenester, heter det i dokumentet de to partene har utarbeidet etter konsultasjonsmøtet i forrige uke.
Effektivisering
I forkant av konsultasjonsmøtet var tonen skarp mellom KS-ledelsen og kommunalminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp). Statsråden ble kraftig irritert etter at KS ba Statistisk sentralbyrå gjøre egne beregninger av kommunenes utgiftsvekst neste år. Et av hovedpunktene i den nye konsultasjonsordningen er nettopp at partene skal bli enige om den økonomiske virkeligheten for sektoren.
I dokumentet fra konsultasjonsmøtet understreker partene at regjeringens budsjettopplegg for 2008 legger til rette for en videre utbygging av velferdstilbudet i kommunene. Samtidig advares det mot for høye forventninger. Dermed tyder det på at partene har lagt striden bak seg for denne gang.
KS-direktør Bjørn Gudbjørgsrud mener det er svært viktig at regjeringen toner ned de store forventningene til styrket tjenestetilbud.
- Kommunene sliter med forventningspresset fra sentrale myndigheter. Statsbudsjettet gir rom for satsinger på noen områder, men det er flere kommuner som legger opp til et svakere resultat enn ønskelig neste år, påpeker Gudbjørgsrud.
Han understreker at det fortsatt hersker usikkerhet rundt utgiftene, og er helt klar på at det vil være behov for effektivisering av sektoren neste år.