Nyheter

Begrenser husleieøkning til 5,5 prosent

Husleien i de regulerte førkrigsboligene i Oslo og Trondheim kan maksimalt økes med 5,5 prosent.

Publisert Sist oppdatert

Fornyings- og administrasjonsminister Heidi Grande Røys (SV) griper inn mot den planlagte økningen på 20 prosent.

- Dette har vi gjort for å komme Leieboerforeningen i møte, sier Grande Røys i en pressemelding..

Konkurransetilsynet hadde foreslått å øke husleien med inntil 20 prosent. Mange leietakere i de husleieregulerte førkrigsboligene har protestert mot planene, og har påpekt at de får en urimelig høy økning av boutgifter. Flere har vært bekymret for om de ikke lenger ville ha råd til å fortsette å bo i boligen.

Husleiereguleringsloven blir opphevet fra 1. januar 2010. Kommunal- og regionaldepartementet ser på tiltak som sørge for at eldre med lav inntekt og lang botid kan bli boende etter at loven forsvinner.

- Vårt vedtak vil være med å sikre at leietakerne ikke må flytte før eventuelle nye tiltak kan være på plass, sier Grande Røys.

Det er siste gang departementet vedtar økning av høyeste lovlige leie. Justeringen kan skje fra 1. januar neste år, men leien kan ikke økes dersom den blir høyere enn det som kalles «gjengs leie» etter husleieloven.

Forrige gang huseierne fikk lov til å øke husleien var for ett år siden, da leien kunne økes med inntil 20 prosent.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS