Nyheter
Åpner for mer eiendomsskatt
Høring kan avgjøre om kraftkommuner får 840 millioner kroner mer fra 2012.
Landssamanslutninga av vasskraftkommunar melder på sitt eget nettsted, lvk.no, at finansminister Sigbjørn Johnsen nå kommer organisasjonen delvis i møte i spørsmålet om maksverdien (og minimumsverdien) på kraftanlegg skal fjernes.
En slik regelendring vil gi kraftkommunene 840 millioner kroner mer i året, mens staten vil tape 640 millioner kroner på grunn av lavere skatteinntekter og utbytte fra kraftselskapene.
Johnsen lover likevel at det blir en høring om spørsmålet, som LVK sist tok opp i november 2009 med departementet. I statsbudsjettet, som legges fram 5. oktober, kommer regjeringen tilbake til hvordan høringen skal legges opp, går det fram av et brev fra Johnsen til LVK.
Ifølge Finansdepartementet betaler kraftselskapene i dag 2 milliarder kroner i eiendomsskatt. Disse inntektene vil altså øke med om lag 40 prosent, om kraftkommunene får gjennomslag for sitt syn.
I brevet til LVK viser Johnsen til tidligere utredninger fra departementet om at konsesjonskraft, konsesjonsavgift og eiendomsskatt kan ha «vesentlig negativ effekt» på kraftselskapenes vilje til å investere i ny vannkraft.