Nyheter

Vil du bli ordfører i Ølen eller Ørsta?

Alt du trenger for å være ordførerkandidat i Ølen eller Ørsta, er å være innbygger over 18 år og ha mange nok gode venner. I Ørsta må du ha 200 underskrifter i ryggen. I Ølen holder det med 75.

De to kommunene skal ha direkte ordførervalg neste år. Hittil har kandidatene som stiller til valg som ordfører hatt en partiliste eller en etablert bygdeliste i ryggen. I Ølen og Ørsta er ikke dette lenger nødvendig.

I Ølen ønsker kommunestyret å gi økt makt til ordføreren. Men de vil samtidig unngå at en enkeltperson stiller som ordfører og er “venneløs” i kommunestyret. Derfor må han eller hun ha med seg en varaordførerkandidat som også blir valgt. Kravet til å stille liste i Ølen er at vedkommende stiller med minst 3 prosent av de stemmeberettigede i ryggen, det vil si 75 personer.

I Ørsta har man stilt krav om 200 underskrifter for ordførerkandidaten. Disse 200 er likevel ikke forpliktet til å stemme på kandidaten på valgdagen. Ørsta-ordfører Nils Taklo trekker seg etter snart 12 år i ordførerstolen. Nå åpner han for at folket skal kunne velge ordfører blant sine egne.

- Å være ordfører er ingen ni til fire-jobb, advarer Taklo.

Om selvstendige kandidater vil stille i Ølen eller Ørsta, er for tidlig å si. Først skal Kommunaldepartementet godkjenne forsøket innen 31. oktober. Fristen for å stille liste er i slutten av mars neste år.

Skrevet av: Siri Baastad

Powered by Labrador CMS