Nyheter

Ønsker mer hjelp fra varaordfører
Ordfører Inger-Lise Skartlien (Ap) i Rygge får kritikk etter å ha utvidet varaordførerens stillingsprosent under forhandlingene etter valget.
- Det er utrolig mange møtekollisjoner og steder jeg skulle vært, som jeg ikke får vært på. Dessuten vil kommunereformen kreve mye av oss politikere. Å ha litt avlastning og noen flere å snakke med om politikk, er ubetalelig, sier Skartlien til Kommunal-Rapport.no.
Neste torsdag starter hun på sin tredje ordførerperiode, nå med en varaordfører ved sin side i 50 prosent i stedet for 16. Det har den nye flertallskonstellasjonen bestående av Ap, Sp, KrF og Venstre blitt enige om i forhandlingene etter valget.
Venstres eneste gjenværende representant i kommunestyret, Finn-Erik Blakstad, blir den første varaordføreren i 50 prosents stilling i Rygge.
Ifølge Moss Avis har han selv forklart at han som varaordfører kan skaffe kommunen nye inntekter ved å søke på prosjektmidler fra staten. Blakstad sier nå at han er blitt misforstått. Både han og Skartlien understreker overfor Kommunal-Rapport.no at han ikke skal skrive søknader eller drive saksbehandling, men bare lete opp prosjekter kommunen kan søke støtte til.
- Politikere driver ikke med saksbehandling, bare forbereder politiske innspill, poengterer Skartlien.
- Svært betenkelig
Høyres gruppeleder Harald Fløgstad er glad for den oppklaringen, men er likevel svært kritisk til at varaordfører-stillingen utvides i forhandlinger mellom posisjonspartiene.
- At en ordfører som vil ha med seg Venstre på laget, utvider varaordførerstillingen under forhandlingene, synes vi er svært betenkelig. Det kan oppfattes som at hun kjøper seg et ordførerkjede, sier han til Kommunal-Rapport.no.
- Det gjør jeg ikke. Kritikken fra Høyre faller på steingrunn. Utvidelsen av varaordførerstillingen hadde ingen konsekvenser for valget av ordfører. Hvem som skal være ordfører har det ikke vært noen stor debatt om, svarer Skartlien.
Hun viser til at Ap etter valget får 10 plasser i kommunestyret, mens de tre samarbeidspartiene tilsammen får fire. De fire partiene var også enige om å samarbeide før vervene ble fordelt, ifølge Skartlien.
Fløgstad mener en eventuell utvidelse av varaordførerstillingen burde vært lagt fram til politisk behandling i kommunestyret. Selv ser han ikke noe behov for å utvide stillingen som varaordfører, som ifølge Skartlien vil koste kommunen ca. 240.000 kroner.
- Vi har en bunnskrapt kommunekasse og kjemper med nebb og klør for å unngå Robek. Samtidig har vi en kommunal barnehage med et vikarbudsjett på bare 65.000 kroner. Utvidelsen av varaordførerstillingen tilsvarer tre vikarbudsjetter, sier han.
- Er dere i Høyre sure for at dere ikke har fått være med i forhandlingene?
- Det er lett å tro det. Men vi ser ikke noe behov for å utvide varaordførerstillingen. Da vi hadde varaordføreren for to perioder siden, var stillingen utvidet til 20 prosent. Men det var ikke nok oppgaver, og han gikk derfor tilbake til 16 prosent.
Tar selvkritikk
Skartlien er enig i at en utvidelse av varaordførers stillingsprosent helst burde vært fremmet som en politisk sak.
- Jo, vi burde tenkt på det ved slutten av denne perioden. Det kan jeg ta selvkritikk på. Men vi vil behandle en sak om politikergodtgjørelsene i konstituerende møte, før vi går til valg. Uansett er det mange måter å gjøre dette på. Hvordan man organiserer det politiske arbeidet er en del av det politiske handlingsrommet. Det er ikke uvanlig at dette trekkes inn i forhandlingene mellom partiene etter valg, sier hun.
Den påtroppende varaordføreren tror han får nok å gjøre i halv stilling.
- I opposisjon har jeg vært kritisk til at mange oppgaver ikke blir løst, selv om ordføreren jobber fra sju om morgenen til elleve om kvelden hver dag. Vi er dessuten i en ekstraordinær situasjon ved at vi skal lage en ny storkommune i Mosseregionen. Det blir mange utredninger og forhandlinger, sier Blakstad.
Også flere av Rygges nabokommuner øker politikernes stillingsprosenter. I Råde vurderer de å øke varaordførers stilling fra 40 til 50 eller 60 prosent, bekrefter ordfører René Rafshol (H). I Våler blir stillingen som ordfører utvidet fra 70 til 100 prosent og stillingen til varaordfører fra 4 til 20 prosent. Men her ble dette vedtatt av det gamle kommunestyret før valget.
- Vi har tradisjon for at det er det gamle kommunestyret som vedtar dette. Når man gjør dette før valget, ser man mer på behovet, sier ordfører Reidar Kaabel (Sp), som etter alle solemerker gjenvelges som ordfører i Våler 29. oktober.
- Hvorfor utvider dere ordfører og varaordførers stillinger?
- Jeg tror det er smart. Det handler om at det er store saker å ta tak i, som kommunereformen, og at en ordfører må være tilgjengelig 24 timer i døgnet.