Nyheter

Kunne ikke klart seg uten nettet

15-åringene Tale Berg-Nilsen og Ida Thallaug bruker Internett hver dag - til skolearbeid og til å holde kontakten med venninner. Jentene vet ikke hvordan de skulle klart seg uten.

Thallaug og Berg-Nilsen går i 9. klasse på Ruseløkka skole i Oslo. De vet bare om to i klassen som ikke har Internett hjemme. De kjenner ingen som ikke har råd til å ha bredbånd, og syns det er vanskelig å sette seg inn i en hverdag uten Internett hjemme.

- Jeg er helt avhengig av data. Jeg tror ikke jeg hadde hatt det så bra hvis jeg måtte gå ei uke uten å bruke Internett, mener Ida.

Men om bredbånd og PC er noe alle ungdomsskoleelever bør få, dersom foreldrene ikke har råd til det, er jentene litt uenige om.

- Jeg syns man burde få det, sier Berg-Nilsen. Thallaug derimot er ikke like sikker.

- Det er viktigere med telefon, mener hun.

Selv er ikke jentene i tvil dersom de måtte velge mellom TV-lisens, fasttelefon eller bredbånd.

- Bredbånd, svarer jentene i kor.

- Da kan man ringe på Skype, sende mail, laste ned filmer og musikk, forklarer de.

Alle større oppgaver jentene leverer på skolen, skriver de på PC og printer ut. På ettermiddagstid leter de ofte etter informasjon de trenger i skolearbeidet, og får også skoleoppgaver som krever internettilgang.

9.-klassingene på Ruseløkka har også et interaktivt klasserom. Ukeplanen ligger på nett, de kan se sine egne anmerkninger og laste ned ark de trenger til prøver. Foreldre får også beskjeder fra skolen på e-post.

Både Tale og Ida har egne bærbare maskiner, og trådløst nett hjemme. I klasserommet på ungdomsskolen har alle klasserommene seks datamaskiner. Det finnes også et datarom på skolen, men det bruker klassen sjelden.

15-åringene tror ikke noen blir mobbet dersom de ikke har PC eller tilgang på bredbånd hjemme.

- Det har jeg aldri hørt om, sier Ida.

Powered by Labrador CMS