Nyheter
Kjemper for tunnel
Ap-ordfører i Sunndal Tove Lise Torve (44) kjemper for tunnel langs Oppdølstranda, der det gikk et stort steinras 24. august.
- Får du tid til å tenke på annet enn rasoppfølging for tida?
- Fint lite!
- Hvordan håndterer kommunen situasjonen?
- Det er to sider ved dette. Den ene er den politiske biten, som handler om å kjempe fram bevilgninger til tunnel. Her jobber vi godt tverrpolitisk i Sunndal. Den andre gjelder beredskapen og praktiske løsninger, etter at over 1.000 mennesker ble isolert. Det handler om persontrafikk, post, hjemmetjenester, legevakt, brannvakt osv. - å få hverdagen for folk til å fungere. Det gjør den nå.
- Målet er å få tunnel på rasstrekningen. Hvordan skal du få til det?
- Vi skal ha mange møter nå, med regjeringen og Stortinget, og vi jobber både i forhold til neste års statsbudsjett og Nasjonal transportplan. Det er snakk om en tunnel på godt over 7 kilometer. Det finnes ingen alternativ måte å rassikre denne veien på. Bru er uaktuelt, og en omkjøring er på 16 mil. Over veien er det 1.500 meter rett opp. Her er det allerede satt opp nett, men dette er ikke nok.
- Oppdølstranda er regnet som én av landets tre farligste veistrekninger. Hvorfor klarte ikke dere nordmørespolitikere å få fylkestinget til å prioritere denne strekningen på topp?
- Sunndal Ap har brukt enhver anledning til å ta opp dette, og vi føler oss hørt i Ap. Men vi er ikke i posisjon i fylket. Det er Frp og Høyre. Men nå har vi god dialog med fylkesordføreren, som er fra Høyre, og øyner håp. Det spesielle med Oppdølstranda er at den er rasfarlig hele året, enten det er steinras, steinsprang eller snøskred, mens andre strekninger stort sett er utsatt for snøskred, som er mer forutsigbart. Og dette er en stamvei, med over 2.000 passeringer i døgnet.
- Bør regjeringen se bort fra fylkets egne prioriteringer og prioritere de farligste veistrekningene høyest i den nye transportplanen?
- Jeg mener helt klart at hvis fylkestingene i de mest rasutsatte fylkene ikke prioriterer de farligste strekningene på topp, må regjeringen og Stortinget overstyre.
- Foreldrene krever båtskyss til skolebarna forbi rasstedet helt til tunnelen er bygget. Får de det?
- Vi er positive til båttransport, men har ikke mulighet for å finansiere dette alene. Her må fylket og Statens vegvesen på banen. Det vil være snakk om lang tid. Selv om vi får bevilgninger til tunnel på statsbudsjettet for neste år, vil det ta tre-fire år før den er ferdig.
- Hvorfor skal sunndalingene stemme Ap neste år, hvis det ikke kommer penger til tunnel i statsbudsjettet?
- Det er et godt spørsmål. Over 70 prosent stemmer rødgrønt i Sunndal, og forventningene er store.
- Du har selv vært ordfører i ett år. Frister en plass på Stortinget neste høst?
- Jeg er én av de aktuelle kandidatene i nominasjonsprosessen vi er inne i. Og jeg er overbevist om at jeg kan gjøre en god jobb for Møre og Romsdal hvis jeg kommer på Stortinget. Hvis ikke, skal jeg gjøre en så god innsats som overhodet mulig som ordfører.