Nyheter

Huset der man kan glemme tid og sted

Noen dager er de blide og bobler av kreativitet. Andre dager går de stille i døra og vil helst holde senga. Formen varierer når man sliter med sin psykiske helse, men på MAI-senteret i Lørenskog er alle velkomne.

Torsdag på Marktgården aktivitets- og informasjonssenter, MAI-senteret: The Valiums er i gang med én av ukas to øvinger.

Stemmen til Atle Haugstveit fyller rommet med teksten til Creedence Clearwater Revival, Bad Moon Rising.

Øivind Andersen spiller bass og Yngve trakterer gitaren.

The Valiums har opptrådt på juletilstelninger og i foreninger, men de tre av bandets sju medlemmer som er på øving i dag, sier 13. mars er den store ilddåpen. Da skal bandet ha konsert på puben Rubber Chicken i Oslo.

- Første gang vi opptrådte, fikk jeg ikke sove natten i forveien.

Yngve humrer av historien i dag. Han sier nervøsiteten slipper taket når publikum er med og gir gode tilbakemeldinger.

Ti års løft

Øremerkede midler gjennom Opptrappingsplanen for psykisk helse, har gitt mange synlige utslag rundt omkring i landet.

Da satsingen startet i 1999, fikk kommunene en halv million kroner. Siden den gang har potten økt til 2,8 milliarder kroner i 2008.

Opptrappingsplanen har klare tallfestede mål for hva pengene skal gå til:

Bygge flere omsorgsboliger og opprette dagsenter, ansette flere i hjemmetjenesten og helsestasjons- og skolehelsetjenesten, rekruttere støttekontakter, tilby kultur- og fritidsaktiviteter og styrke faggrupper, blant andre psykologer.

Ett år før opptrappingsplanen er ferdig, ser det ut til at de fleste mål som ble satt i 1998, blir nådd, viser en ny rapport fra SINTEF Helse (se tabell.)

Ellinor F. Major, divisjonsdirektør for psykisk helse i Sosial- og helsedirektoratet, og hovedansvarlig for gjennomføringen av opptrappingsplanen, er fornøyd.

- Det har vært en lang periode med mange og store mål. Kommunene har gjort en god innsats.

Lukker seg ikke inne

Pilates-gruppen slipper å sette på musikk. The Valiums slår an takten i naborommet.

I en halvtime styrker de ti frammøtte kjernemusklene i kroppen, rygg og mage. De er svette når fysioterapeut Kjersti Skogen takket for i dag.

Lisbeth Wood er med for første gang. Hun likte treningen og er glad for at ledelsen ved MAI-senteret tør å gå nye veier.

- Positive opplevelser gjør at man glemmer tid og sted. Det er godt.

Wood er en av veteranene på senteret. Hun har vært her to eller tre ganger i uke de siste fire-fem årene.

I løpet av én dag er mellom 20 og 40 mennesker innom. De fleste har hatt eller har psykiske helseplager.

Mange samles rundt lunsjbordet klokken 12. Etterpå står aktivitetstilbudene i kø, keramikk, maling, bordtennis, svømming, foto, turgruppe, kortspill, strikking. Det som produseres på MAI-senteret året gjennom, selges på den årlige julemessen. Pengene havner i felleskassen og finansierer de månedlige utfluktene. Til høsten er målet å komme seg til Island.

Nestleder Tore Gundersen sier senteret lever med omgivelsene.

- Vi skal ikke være et trygt sted som en liten gruppe skal gjemme seg på. Vi lever med omgivelsene og slipper ut kompetanse, samtidig som vi slipper inn kompetanse.

For tiden setter Kunstvisitten opp én av fire årlige utstillinger som kan betraktes og diskuteres i møte med kunstnerne.

Videreføre og styrke

Fortsatt mangler i underkant av 100 psykologer og støttekontakter til nærmere 5.000 voksne og 1.500 barn og unge.

Ellinor F. Major sier hun tror kommunene kommer et langt stykke på vei med rekrutteringen av psykologer dette året. To arbeidsgrupper har også sett på hvordan rekrutteringen av denne gruppen kan økes. Forslagene sendes til Helse- og omsorgsdepartementet i mars.

Tilbud om støttekontakt mener Major man ikke må se isolert på, men i sammenhengmed resten av hjelpetilbudet som er bygget opp i kommune, som dagsenter eller andre aktivitetstilbud.

Hun sier arbeidet som har pågått i opptrappingsperioden skal videreføres og forhåpentlig styrkes etter 2008.

- For å få til det, må staten viderefører overføringene til kommunene. Samtidig må kommunene opprettholde tilbudet når øremerkingen forsvinner.

Hun sier effekten av innsatsen på psykisk helsearbeid er investering i framtiden. Derfor er hun fornøyd med at så mange kommuner tilbyr dagsenter til psykisk syke.

- De er viktige for å gi folk et aktivitetstilbud, men også et sted der folk kan møtes for å få støtte og hjelp.

Redd for å miste

Formiddag er blitt ettermiddag på MAI-senteret. Flere har samlet seg i “kjerringkroken”, som bassisten Øyvind Andersen kaller sofagruppen midt i senteret. Han er ikke mer redd for “kjerringene” enn at han trykker seg ned i toseteren ved siden av Gry Jenshagen og Gunn Huseby. Med seg har han en kaffekopp.

Det blir mye kaffedrikking og hyggelig samvær i sofakroken mellom aktivitetene. De snakker om hvor trygt det er på MAI-senteret, at de kan være seg selv og at folk bryr seg om hverandre.

Senteret er 100 prosent finansiert av opptrappingsmidler. 2,7 millioner kroner går til å lønne tre heltidsansatte pluss en musiker på deltid, varme opp de 700 kvadratmeterne i senteret og drifte aktivitetene.

Nestleder Gundersen er ikke urolig for at kommunen vil legge ned tilbudet når opptrappingsmidlene forsvinner.

- Jeg tror det skal mye til for at Lørenskog kommune ikke vil gi oss penger.

Flere av dem som bruker senteret sier de er litt redde for at tilbudet skal forsvinne. Alternativet er ikke særlig attraktivt, mener gitaristen Yngve.

- Hadde det ikke vært for MAI-senteret, ville jeg sittet hjemme og stirret i veggen. Nå gjør jeg noe meningsfullt, og jeg har fått nye venner.

Powered by Labrador CMS