Nyheter
Høyre-jubel i Troms
Høyre-framgangen i Troms ble kronet av et maktskifte i Tromsø by.
Da 86,3 prosent av stemmene var opptelt, viste prognosen en klar dreining mot borgerlig blokk. I fylkestinget ser Kystpartiet ut til å komme på vippen etter at de to blokkene trolig får like mange representanter. I Tromsø ble det klart borgerlig flertall etter et brakvalg for Høyre med ordførerkandidat Jens Johan Hjort i spissen.
Arbeiderpartiet er fortsatt klart størst i fylket og får ifølge prognosen 31,0 prosent oppslutning. Høyre følger med 23,4 prosent, mens Fremskrittspartiet tross stor tilbakegang står med 15,8.
Dersom det var stortingsvalg, ville Høyre ligge an til å vinne ett mandat, Fremskrittspartiet og Senterpartiet til å miste ett hver. SV ligger i prognosen inne med et utjevningsmandat i fylket.
Mandatfordeling i et tenkt stortingsvalg: Ap 3, SV 1 (+1), H 2 (+1), Frp 1 (-1), Sp 0 (-1).
(©NTB)