Nyheter

Foreslår velferdsombud i kommunen

Ålesund bør ansette eget velferdsombud, for å sikre at fattige innbyggere klarer seg økonomisk. Det foreslår KrF.

Til Sunnmørsposten sier Leif Hovde og Johan Grytten i Ålesund KrF at de vil sette dette opp i budsjettforslaget fra partiet denne høsten.

- Velferdsombudet vil vi opprette for å sikre at personer som har vanskelig for å klare seg, skal være sikret en instans der den enkeltes faktiske behov blir vurdert individuelt, og ikke kun av et velmenenende og formelt kommunalt apparat, sier de to til avisa.

Ålesund har fått nasjonal omtale for å ha hatt sosialhjelpssatsene stående stille i 14 år, inntil de ble hevet til statens anbefalte satser fra nyttår. Stønaden blir imidlertid avkortet mot barnetrygden.

KrF-politikerne anslår at det er over 1.000 personer i kommunen som får sosialhjelp.

- Kommunene er den største leverandør av velferdstjenester. Mye kan og bør gjøres mye lokalt, sier Hovde og Grytten.

Skrevet av: Ole P. Pedersen

Powered by Labrador CMS