Nyheter
Flere leger i norske sykehjem
Tallet på legeårsverk i sykehjemmene økte med 10 prosent i 2009. Helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap) er fornøyd.
– I Omsorgsplan 2015 har vi som mål å få flere leger inn i sykehjemmene. Det har vi greid, sier helseministeren.
Hun mener det er svært gledelig at flere leger jobber med eldre i sykehjemmene.
– Ved valget i 2005 lovet vi 10.000 årsverk. Det oppfylte vi til gagns. Nå er vi godt i gang med å oppfylle løftet fra i fjor om 12.000 nye årsverk innen 2015, sier Strøm-Erichsen.
Siden 2005 har det vært en samlet økning på 16.000 årsverk i omsorgssektoren. Nye tall fra Statistisk sentralbyrå viser at kommunene satte inn 1.800 nye årsverk i omsorgssektoren i 2009.
– Dette er en svært gledelig utvikling. Det viser at kommunene satser tungt på omsorgstjenestene. Det er ekstra gledelig at økningen består i personell med helse- og sosialutdanning. Det betyr høyere kvalitet på tjenesten og økt trygghet for brukerne, framholder helse- og omsorgsministeren.
(©NTB)