Nyheter

Fire av ti utrygge på byen

Nesten fire av ti nordmenn føler seg utrygge når de er ute på byen i helgene, viser ny undersøkelse fra Helsedirektoratet.

Publisert Sist oppdatert

38 prosent er helt eller delvis enig i at de føler det utrygt å være i sentrum av deres kommune om kvelden i helgene.

I Oslo sier hele 51 prosent at de er utrygge på byen i helgene. Andelen utrygge er lavest i Nord-Norge, med 25 prosent.

For andre deler av landet er tallene:

• Østlandet utenom Oslo – 37 prosent.

• Vestlandet – 49 prosent.

• Midt-Norge – 33 prosent.

– Resultatene tyder på at kommunene har mer å hente på en strengere håndtering av alkoholloven lokalt, sier avdelingsdirektør Ole Trygve Stigen i Helsedirektoratet.

Han peker på at overskjenking ved utesteder øker hyppigheten av både voldskriminalitet og ulykker.

I flere kommuner er skjenketiden strammet inn til klokka 02.00, i tråd med signaler fra regjeringen, men utryggheten er omtrent like stor i dag som i 2008.

Helsedirektoratet er opptatt av å styrke samarbeidet mellom kommunene og politiet.

– 350 kommuner deltar per i dag i politiråd. Politiet skal ha et slikt samarbeidsforum med kommunene, hvor man blant annet kan sette i gang felles tiltak og avklare ansvar og myndighet, sier Stigen.

Helsedirektoratet og Politidirektoratet arrangerer i høst to seminarer for politirådene, ett i Trondheim og ett på Gardermoen. Her kan man blant annet høste erfaringer fra Sverige, som er kommet langt med politi-kommune-samarbeid. 

Powered by Labrador CMS