Nyheter

Dårlige botilbud til rusavhengige

Samtlige kommuner som Fylkesmannen har ført tilsyn med i Akershus, har for dårlig botilbud til rusavhengige, melder NRK Østlandssendingen.

Publisert Sist oppdatert

Fylkesmannen i Oslo og Akershus har så langt i år ført tilsyn med seks kommuner i Akershus, og ingen har tilfredsstillende tilbud.

– Det er klart at om du ikke har en bolig, vil du ha problemer med å komme deg på jobb, og du kan ha problemer med å følge opp behandling, sier seksjonssjef Grete Finstad hos Fylkesmannen.

Rusmisbrukerne i hovedstadsregionen må ofte bo hos venner og bekjente eller i hytter i skogen. Der det finnes boliger, mangler nødvendige fasiliteter, de ansatte mangler rutiner og opplæring, og ikke alle søknader om bolig blir behandlet.

Kommunene det gjelder er Asker, Lørenskog, Vestby, Enebakk, Nes og Eidsvoll.

Enebakk kommune beklager at de ikke har et godt nok tilbud til rusmisbrukerne.

– Utfordringen er at vi har ikke hatt mulighet til å ha boliger stående tomme som vi kan bruke til rusmisbrukere, sier rådmann Kjersti Øiseth til NRK.

Powered by Labrador CMS