Nyheter
Oslo Ap vil verne Lofoten og Vesterålen
Oslo Arbeiderparti gikk på sitt årsmøte lørdag inn for et varig vern mot oljevirksomhet i havområder utenfor Lofoten og Vesterålen. AUF jubler, mens Nordland Ap ber Oslo ligge unna.
Vedtaket ble fattet med et knapt flertall, 125 mot 113 stemmer.
– Oslo Arbeiderparti vil ha varig petroleumsfrie områder utenfor Lofoten og Vesterålen, heter det i teksten som ble vedtatt.
Arbeiderpartiet sentralt har ikke konkludert i den omstridte saken, mens regjeringspartnerne SV og Sp sier klart nei. Det samme gjør Aps ungdomsorganisasjon AUF.
Oslo Ap har tidligere advart mot oljeutvinning i «sårbare områder», men går et skritt lenger med lørdagens vedtak, som Oslo AUF har kjempet for.
– Hvis både Jens Stoltenberg, Raymond Johansen og Jonas Gahr Støre respekterer demokratiet og vedtak fattet i deres eget fylkeslag, lytter de til dette vedtaket, sier leder i Oslo AUF, Khamshajiny Gunaratnam til NTB.
– Bevegelse i Ap
AUF-lederen får støtte av leder Ola Skaalvik Elvevold i Natur og Ungdom. Glad er også miljøpolitisk talsmann i Sosialistisk Venstreparti Snorre Valen.
– Det er ikke bare en strid mellom miljø- og fiskeriinteresser og oljenæringen. Jeg tolker vedtaket som en bevegelse i Arbeiderpartiet. Partiet sentralt er nødt til å ta et slikt vedtak til etterretning, sier han til NTB.
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) sier at Oslo Aps avgjørelse ikke får noen spesiell betydning i saken.
– Det er en helt ærlig sak at det er diskusjon om dette, ulike fylkespartier har gjort ulike vedtak. Men det som gjelder er landsmøtets vedtak, som skal gjøres på bakgrunn av forvaltningsplanen som kommer om noen måneder, sier han til NRK.
Refs fra Nordland
Fylkesrådsleder Odd Eriksen i Nordland Ap betegner vedtaket som uklokt og uhørt.
– Flertallet viser manglende respekt for regjeringens saklige tilnærming til spørsmålet. Det er like uhørt som at vi i Nordland begynte å fatte vedtak med store konsekvenser for utviklingen av Oslo som by, sier Eriksen til NTB.
– Men er ikke denne saken av en større nasjonal viktighet enn andre distriktssaker?
– Nei, det er det prinsipielle jeg reagerer på: at de sitter på en kafé i Oslo og bestemmer hvordan vi skal forvalte kysten her i Nordland, sier han.
Det er AUF-lederen i Oslo uenig i.
– Lokaldemokratiet skal selvsagt respekteres. Men miljø- og klimasaken handler ikke bare om Nordland, men om Norge og hele verden, sier Khamshajiny Gunaratnam til NTB.
– Svik mot industrien
Fremskrittspartiet mener at avgjørelsen er dårlig nytt for norsk næringsliv.
– Det vitner om at «Natur og Ungdom-holdningen» har slått sterkere rot i Ap enn jeg fryktet. Partiet har mistet sin forankring i industrien og blant arbeidsfolk, sier partiets energipolitiske talsmann, Ketil Solvik-Olsen.
Han mener at Oslo Ap har vedtatt et mistillitsforslag til all fremtidig teknologiutvikling
– Når man sier bastant nei til petroleumsvirksomhet til evig tid, så sier man samtidig at man tror norske ingeniører aldri vil kunne finne løsninger som forener fiskeri-, petroleums- og miljøinteresser, sier Solvik-Olsen.
(©NTB)