Nyheter

Oppgraderer nasjonalparker for å tiltrekke turister

Regjeringen bevilger 10 millioner kroner som ledd i arbeidet med å oppgradere nasjonalparker slik at de kan tiltrekke flere turister og skape støre verdier i lokalsamfunnene.

Publisert Sist oppdatert

Miljøvernminister Erik Solheim (SV) sier han ser på dette som en liten bit av en større helhet der man skal finne ut hvordan det er mulig å få mer verdiskaping ut av nasjonalparkene.

- Det er flott at kommuner er drivkraften i dette arbeidet, sa Solheim da han sammen med kommunalminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp) mandag møtte representanter for de fem kommunene som er med i et prøveprosjekt om naturarv og verdiskaping.

De fem kommunene er Hol, Jondal, Lom, Nordreisa og Tolga. Det er avsatt 10 millioner kroner til prosjektet på statsbudsjettet for neste år - fem millioner fra Kommunal- og regionaldepartementet og fem fra Miljøverndepartementet.

Fem års program

I forhold til store kulturland har ikke Norge så særlig mye å by turister på, men når det gjelder natur, kan landet by på mer enn mange andre land. Og i tråd med denne erkjennelsen har regjeringen vedtatt å opprette et verdiskapingsprogram for naturarven. Det starter neste år og skal gå over fem år og engasjere kommuner, grunneiere og reiselivet.

Programmet skal legge til rette for at vernede naturområder og andre naturområder med spesielle kvaliteter blir utnyttet på en måte som fremmer utvikling, både økonomisk, sosialt, miljømessig og kulturelt. Samtidig skal områdene forvaltes slik at naturens mangfold blir ivaretatt, går det fram av programmet.

Vern ved bruk

På spørsmål fra NTB om ikke et slikt program vil sluse for mye turister inn i vernede områder og dermed bryte med ideen om naturvern, svarer ordfører i Lom, Simen Bjørgen, at målet er å verne gjennom bruk.

- Lar man slike områder bare ligge, vil de forfalle, sier Bjørgen og viser til at lokalbefolkningen har brukt dagens vernede områder i generasjoner til jakt, fiske, fangst og stølsdrift.

På spørsmål om ikke slik bruk skiller seg fra dagens turisme, svarer de kommunale representantene med at det blir begrensninger på turisme inn i vernede områder. De viser også til at de forskjellige nasjonalparkene har ulike formål.

Områdene

De fem nasjonalparkene, naturområdene som det skal satses på i prøveprosjektet i de fem kommunene, er:

Folgefonna i Jondal kommune, Forollhogna i Tolga, Hallingskarvet i Hol, Jotunheimen i Lom og Reisadalen i Nordreisa kommune.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS