Nyheter
Kritiserer Kristiansand
Mange av de 400 sjøbodene på Flekkerøya i Kristiansand er over tid blitt omgjort til hytter. Miljøvernminister Erik Solheim (SV) mener kommunen har latt det skure.
I går var Solheim på befaring på Flekkerøya, før Miljøverndepartementet skal treffe den endelige beslutningen om sjøbodene kan forbli hytter eller om de må tilbakeføres til lagerbygg og sjøboder, melder NRK Sørlandet.
Et flertall i bystyret i Kristiansand mener bodene bør forbli hytter, men Fylkesmannen har hatt innsigelser, og saken skal altså avgjøres av Solheim og hans departement.
Avgjørelsen, som vil ha prinsipiell betydning, vil være klar i løpet av noen uker. Men det er allerede klart hva Solheim mener om kommunens håndtering av saken.
– Under enhver omstendighet er det jo helt klart at Kristiansand kommune har latt dette skure. Det er det jo ingen tvil om. Vi må rydde opp i denne saken, men Kristiansand kommune må også bidra, sier han til NRK.
Massive protester fra hyttefolket i sjøbodene er ventet dersom departementet skulle bestemme at de må sette bodene tilbake til opprinnelig stand.