Annonse
Nyheter
Kraftverk i Hardanger får konsesjon
Kvitno kraft i Hardanger får tillatelse til å bygge ut et kraftverk i Odda og Ullensvang i Hardanger.
Kraftverket fikk konsesjon fra NVE for to år siden, men Naturvernforbundet klaget på vedtaket. Saken har derfor blitt behandlet i Olje- og energidepartementet (OED) som valgte å opprettholde konsesjonen.
Kraftverket vil få en årlig produksjon på 28 millioner kilowattimer (GWh), noe som er nok til å forsyne 1.400 husstander med et årlig forbruk på 20.000 kWh.
NVE påpekte i sin konsesjon at utbyggingen vil medføre negative virkninger for landskap, friluftsliv og reiseliv. En del av de negative skadene kan begrenses ved å pålegge tilstrekkelig minstevannføring i Kvitnoelva. OED opprettholder dette kravet.
(©NTB)