Nyheter
Vil gripe fatt i dårlige lærere
Kunnskapsminister Kristin Halvorsen har klare krav til hvordan skoleeierne skal få mer effektive rektorer og lærere.
– Det er et lederansvar å gripe fatt i dårlige lærere. Det kan gjøres blant annet med et mentoropplegg, sier Kristin Halvorsen (SV) til Kommunal Rapport.
Etter mange diskusjoner om hva lærerne bruker tiden sin på, er tidsbruken nå satt i system av det såkalte tidsbrukutvalget, som overleverte sin rapport til skolestatsråden tirsdag.
Rapporten viser at lærerne bruker 23 prosent av tiden sin til møter og planlegging, men ønsker å bruke bare 12 prosent av tiden til dette. De bruker 28 prosent av tiden til planlegging av undervisningen, mens de ønsker å bruke 40 prosent. Rapporten viser videre at rektorene bruker 28 prosent av tiden sin til administrative oppgaver og 19 prosent til pedagogisk ledelse.
Hovedkonklusjonen til både utvalgsleder Kirsti Kolle Grøndahl og Kristin Halvorsen er at departementet, skoleeiere, rektorer og lærere må skjerpe seg betraktelig når det gjelder skoleledelse.
– Den viktigste forutsetning for god tidsbruk i skolen, er ledelse. Det er for lite ledelse på alle plan i norsk skole. Derfor er mantraet fra utvalget ledelse, ledelse, ledelse, sier utvalgsleder Grøndahl.
– En klar advarsel
Utvalget har 90 forslag til hvordan tidstyvene kan tas. Både Grøndahl og Halvorsen understreker at kommunene vil få mye av ansvaret. De mener at skoleeierne blant annet må være tilbakeholdne med lokale krav til kartlegging og dokumentasjon utover forskriftene i opplæringsloven.
– Dette er en advarsel og et viktig signal til kommunene. Vi har heist beskjeden om at de må være opptatt av kvalitet, men noen kommuner legger på ekstra kartlegging, sier Halvorsen.
Foreslår avlastning
Utvalget foreslår også at andre yrkesgrupper skal avlaste lærerne på oppgaver som ikke har med undervisning å gjøre, som rengjøring, søppeltømming, matservering, medisinering og administrative oppgaver. Aktuelle yrkesgrupper er helsesøstre, fysioterapeuter, miljøarbeidere, assistenter og sekretærer.
Det synes Kristin Halvorsen er en god idé.
– Det handler om å frigjøre tid til pedagogisk ledelse. Help til sekretæroppgaver kan for eksempel være nyttig for både lærere og rektorer, sier kunnskapsministeren.
Halvorsen påpeker også at skoleeierne kan bli flinkere til å legge opp administrasjon av skolene.
– Det uroer meg at det virker som om kommunene har lite ressurser til å følge opp skolene. Kommunestyret kan tenke at de ikke skal ha for mye unødvendig byråkrati i administrasjonen, men det kan bli et problem hvis man administrer for mye nedover til skolene, sier Halvorsen.