Nyheter

SV vil lovfeste rett til heltid i helsevesenet

SV vil gi helseansatte lovfestet rett til heltid og mener dette langt på vei kan løse bemanningskrisen innen helsesektoren.

Publisert Sist oppdatert

– Dersom vi sørger for at de som ønsker å jobbe heltid får det, vil det utgjøre 14.000 årsverk, sier partiets stortingsrepresentant Inga Marte Thorkildsen til Klassekampen.

– Klarer vi i tillegg å lage turnuser som gjør det lettere å kombinere jobb og familie, kan resultatet bli til sammen 21.300 ekstra årsverk i helsesektoren, sier hun.

Thorkildsen støtter seg på tall fra Fafo og Arbeidsforskningsinstituttet, som anslår at det vil mangle 38.000 årsverk innen pleie- og omsorgsyrkene i 2030 dersom dagens utvikling fortsetter.

– Det hjelper ikke å bare rekruttere nye folk til yrket, vi må få dem til å bli der også. Vi kan ikke forvente at folk ønsker å fortsette når de har så liten stillingsprosent at de knapt kan leve av lønna, sier SV-representanten.

– Jeg har selv møtt sykepleierstudenter som ga klar beskjed om at dersom vi ikke fikser jobben med å sikre dem heltidsarbeid, så gidder de ikke å jobbe i omsorgssektoren. Dette er den største trusselen mot rekrutteringen i dag, sier Thorkildsen.

Ifølge henne diskuteres nå forslaget om lovfestet rett til heltid innad i regjeringen, og SV har alt høstet støtte fra Senterkvinnene og de store fagforeningene. Også Ap kan være på gli, tror hun.

– Ap har et landsmøtevedtak som går i riktig retning, sier Thorkildsen.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS