Nyheter

Refser Notoddens arbeidsmiljø

NOTODDEN: Inkompetente ledere som ikke respekterer de ansatte, er ett av mange problemer Arbeidstilsynet mener å ha avdekket i Notodden kommune.

- Vi blir behandlet som om vi skulle være barn. Våre synspunkter blir ikke hørt eller tatt med i betraktningen, sier Ragnhild Irgemo, hjelpepleier ved Notodden omsorgssenter.

Hun har friskt i minne lappene som ble hengt opp i sommer, og som forteller at kun én og én av personalet kan gå ut og røyke samtidig.

Omfattende problemer

30 ansatte har i perioden fra januar 2005 til juni 2006 vært i kontakt med Arbeidstilsynet på grunn av mistrivsel på arbeidsplassen.

Det første tilsynet gjennomførte Arbeidstilsynet ved sosialtjenesten på forsommeren i fjor. Det resulterte i varsel om pålegg. I februar i år kontaktet ansatte i psykisk helse Arbeidstilsynet. Deretter har medieomtale ført til at ansatte i helse, omsorg og sosial, kultur og oppvekst og teknisk etat har kontaktet Arbeidstilsynet.

Ifølge seniorinspektør Marianne Pedersen er problemene i Notodden omfattende.

- Vanligvis handler konfliktene om én eller flere personer, eventuelt én avdeling. Men i Notodden går de samme problemene igjen i hele organisasjonen, sier hun.

Rapporten som nå foreligger varsler om fem pålegg.

Arbeidstilsynet mener hovedproblemene er at lederne får mangelfull opplæring og har en uønsket lederatferd. Det utføres heller ikke jevnlige arbeidsmiljøundersøkelser, og vernetjenesten blir sjelden tatt med på råd når det foretas endringer som får konsekvenser for de ansatte.

Tøff hverdag

De ansatte på omsorgssenteret beskriver en arbeidshverdag preget av kraftige nedskjæringer og dårligere pasienter, uten at de er blitt flere ansatte.

- Vi strekker oss mer enn langt alle sammen. Vi stiller alltid opp for hverandre og er fleksible overfor arbeidsgiveren, sier Kjersti Lilleås.

To kolleger nikker. Men de vil ikke stå frem med navn og bilde. Den ene begrunner det med frykt for de konsekvenser for fremtidige jobber i kommunen. Den andre har kritisert forhold på arbeidsplassen tidligere. Hun gjør det aldri igjen.

- Det ble ikke godt mottatt. Jeg fikk det svært ubehagelig i etterkant i forhold til sjefene, forteller hun.

- Nå gjør jeg bare jobben min og går hjem. That´s it, sier hun.

Administrasjonsproblem

Ordfører Bjarne Bakken (Ap) sier han tar rapporten til etterretning, og mener dette foreløpig er et administrasjonsproblem.

- Jeg registrerer at vi har et kommunikasjonsproblem i administrasjonen. Problemene må også løses der. Men skulle vi få råd om en eller annen kursendring fra rådmannen, vil vi selvsagt involvere oss, sier Bakken.

Han legger til at han hadde forventet at ansatte gikk tjenestevei, når man hadde problemer på arbeidsplassen.

Lederne i de to største fagforeningene i kommunen, Arvid Lia i Fagforbundet og Marit Holm i Utdanningsforbundet, visste lite om rapportens innhold.

- Jeg visste om to saker. Men jeg er ikke overrasket over at visse personer har gått til Arbeidstilsynet, sier Arvid Lia.

Han mener likevel at innholdet i rapporten er alvorlig, og at man må jobbe seg gjennom problemene.

Kjenner seg ikke igjen

«Røyketerrassen» i tredje etasje på Rådhuset i Notodden er flittig besøkt. Karin Follerås, spesialrådgiver på personalkontoret, nyter litt «frisk» luft sammen med Marit Landsverk, sekretær ved lønnsavdelingen og Runar Steinmoen, virksomhetsleder for vann-, avløp- og renovasjonsavdelingen. De stiller seg uforstående til rapportens innhold.

- Jeg kjenner meg ikke igjen, sier Karin Follerås, og får støtte fra de andre.

Follerås er opptatt av å koke saken ned til «det den handler om», nemlig at klagene kommer fra 30 av i alt 1.100 ansatte i kommunen.

- Men vi skal selvsagt ta de 30 påalvor, mener hun.

Gransker selv

Jan Lasse Hansen har vært rådmann i kommunen i halvannet år. Han visste det ville komme en bølge av kritikk, men ble overrasket over omfanget og bredden.

Når har han leid inn konsulentfirmaet Agenda til å utrede problemene som er beskrevet i Arbeidstilsynets rapport. En gruppe bestående av fagforeningene, ledelsen, hovedverneombud og bedriftshelsetjenesten, skal følge Agendas arbeid.

- I korte trekk skal Agenda undersøke om funnene i rapporten er toppen av isfjellet eller selve isfjellet, sier Hansen.

Uavhengig av hva som kommer frem, mener han at organisasjonen har mye å jobbe med.

- Alle må få tillit til apparatet vårt, vi må jobbe videre med lederstruktur og lederkultur, og vi må styrke lederfunksjonene.

Rådmannen sier videre at det er lett å være etterpåklok, men at han burde hatt større fokus på arbeidsmiljøet i den økonomiske omstillingsprosessen kommunen er i.

Hjelpepleier Kjersti Lilleås håper rapporten vil føre til at det settes fokus på følgende i fremtiden:

- Respekt for folk.

Powered by Labrador CMS