Nyheter
Politiet kurser lærerne på trusselskolen
Før Kongsbakken videregående skole ble gjenåpnet mandag, kurset politiet i Tromsø de ansatte i hvordan å håndtere en krisesituasjon med skoleskyting.
– Vi gjennomfører et sentralt informasjonsopplegg fra Politidirektoratet og Kunnskapsdepartementet som går på hvordan ledelse og lærere skal reagere hvis det verste skjer. Det er et opplegg som er kommet i bakkant av skyteepisodene i Finland og andre steder, sier politistasjonssjef Kurt Pettersen til NTB.
De tilsatte får opplæring i hvordan de skal minimere skader ved en kritisk hendelse, hvilke signaler de skal være oppmerksomme på fra elever og andre på skolen, og hva som skal meldes fra til politiet.
Stengte skolen
Skolen ble stengt fredag etter at en anonym trussel om skolemassakre ble lagt ut på et amerikansk nettsted.
– Vi arbeider med fullt trykk for å finne ut hvor trusselen kom fra, men reelt sett er vi ikke nær noen oppklaring nå. Vi har fått inn en del tips som vi skal sjekke nærmere. Vi arbeider intenst med å finne ut hvem som legger ut meldinger på serveren, og får også bistand fra Kripos i undersøkelsen av serveren som administreres fra Pennsylvania i USA, sier politistasjonssjef Kurt Pettersen til NTB.
Ny trussel
Blant tipsene politiet arbeider med, er en ny anonym trussel som oppfordrer folk til å følge med på nyhetene for å se hva som skjer.
I en diskusjon om truslene på det samme nettforumet, ble trusselen gjentatt etter at elevene var sendt hjem, skriver iTromsø. Beskjeden som dukket opp skilte seg tydelig ut fra de andre meldingene på diskusjonssiden.
«Antydet at jeg tullet da jeg kom med trusselen. Følg med på nyhetene. Jeg kan ha blitt forhindret første gang, men tiden vil vise at jeg er seriøs», lyder den norske oversettelsen.
Undervisningen ved Kongsbakken skulle starte ved 11-tiden mandag, etter at de ansatte hadde gjennomført krisehåndteringskurset. (NTB)