Nyheter

Loddtrekning om barnehageplass

Foreldrene må trekke lodd om hvilke barn som skal få gå i barnehagen under streiken.

Publisert Sist oppdatert

– Vi tar alle ungenes navn og trekker hvem som får plass på de ulike dagene, sier Liss Hammerborg, styrer i Krags gate barnehage på Kongsberg, til NRK.

Med rundt to tredeler av de ansatte i streik siden onsdag i forrige uke, har barnehagen med plass til 39 barn, sterkt redusert drift. Mandag fikk kun 17 av barna et tilbud.

– Vi fant ut at det var mest rettferdig å trekke. I løpet av tre dager skal alle de 39 ungene ha fått tilbud om én dag i barnehage, sier Hammerborg.

I trekningen tar de hensyn til om en familie har flere barn i samme barnehage og hvem som har blitt trukket ut tidligere.

Hammerborg sier de fleste foreldrene har vært forståelsesfulle, og at flere foreldre har begynt å samarbeide om å lage ordninger hvor de passer hverandres unger eller tyr til besteforeldre.

Powered by Labrador CMS