Nyheter
Helse-Norge vil mangle 40.000 årsverk i 2030
I de neste 20 årene vil det bli en stor økning i behovet for helsearbeidere, viser en ny rapport laget på oppdrag for Helsedirektoratet.
Forskerne bak rapporten har sett på hvordan tilbud og etterspørsel for i alt 20 grupper av helse- og sosialpersonell vil utvikle seg fram mot 2030. I rapporten fremgår det at det om 20 år kan være nærmere 41.500 for få helsefagarbeidere, som inkluderer hjelpepleiere og omsorgsarbeidere. Mankoen på sykepleiere kan være på nesten 13.000 årsverk.
Det kan også bli mangel på bioingeniører, fysioterapeuter, helsesøstre, jordmødre og tannleger, ifølge rapporten.
Direktør Bjørn Inge Larsen i Helsedirektoratet advarer mot å gi pasienter enda flere rettigheter, som for eksempel å bli behandlet hjemme.
- Mange vil oppleve at det å bli behandlet hjemme er knyttet til økt livskvalitet, og det vil i mange situasjoner være bedre for familien at tilbudet kan gis i hjemmet. Men det må balanseres mot det som er mulig for samfunnet å håndtere. I fremtiden kan det komme til å være vanskelig å gi alle de tjenestene vi ønsker i hjemmet, fordi det krever mye mer personell enn hvis vi samler dem som har behovet, sier Larsen til NRK.
(©NTB)