Nyheter

Flere innvandrere i jobb

23.700 flere innvandrere var i jobb i fjerde kvartal i fjor enn året før. Men siden innvandrerbefolkningen økte, var andelen sysselsatte omtrent uendret.

Publisert Sist oppdatert

Sysselsettingen økte mest blant innvandrere fra Øst-Europa, viser tall fra Statistisk sentralbyrå. I fjorårets siste kvartal økte sysselsettingen blant østeuropeere fra land utenfor EU 0,5 prosentpoeng, sammenlignet med samme periode i 2009. Blant EU-innvandrere fra øst var økningen på 0,3 prosentpoeng.

Samtidig var færre innvandrere fra Afrika og Vest-Europa i jobb, med fall i sysselsettingen på henholdsvis 1,4 og 0,9 prosentpoeng.

I befolkningen samlet gikk andelen som var i jobb ned med 0,6 prosentpoeng til 69,1 prosent sammenlignet med samme periode i 2009.

Langt færre innvandrerkvinner (57,1 prosent) er i jobb enn blant den kvinnelige befolkningen samlet (66,5 prosent). Innvandrermenn hadde i fjorårets siste kvartal en sysselsetting på 65,8 prosent, mens den for hele den mannlige befolkningen var på 71,6 prosent.

Som vanlig var innvandrere fra de nordiske landene tyngst representert i norsk arbeidsliv, med 74,6 prosent sysselsetting. Blant innvandrere fra Asia og Afrika var henholdsvis 53,3 og 43,9 prosent i arbeid.

Finnmark og Møre og Romsdal hadde høyest andel innvandrere i jobb, med henholdsvis 69,7 og 68,4 prosent. I Østfold og Telemark var andelen henholdsvis 54,3 og 54,8 prosent.

SSB regner personer født i utlandet av utenlandsfødte foreldre som innvandrere. (©NTB)

Powered by Labrador CMS