Nyheter

- Målet er mer fornøyde ansatte og et lavere sykefravær, sier påtroppende varaordfører Tom Cato Karlsen i Bodø. Foto: Frp
- Målet er mer fornøyde ansatte og et lavere sykefravær, sier påtroppende varaordfører Tom Cato Karlsen i Bodø. Foto: Frp

Bystyre vil foreslå nordsjøturnus

Det nye borgerlige styret i Bodø vil innføre nye turnusordninger.

Publisert Sist oppdatert

- Nye turnusordninger er noe av det første vi vil foreslå etter konstitueringen av det nye bystyret, sier kommende varaordfører Tom Cato Karlsen (Frp) til Kommunal Rapport.

Både Nordland Sykepleierforbund og Fagforbundet har reagert sterkt på nyheten, melder lokale medier. Men Karlsen tilbakeviser at den nye politiske ledelsen i Bodø vil drive rovdrift på de ansatte.

- Vi ønsker å legge til rette for fleksible ordninger gjennom forsøksprosjekter. Vi vil også prøve ut tre pluss tre-turnus, der de ansatte jobber tre dager og har tre dager fri. Ansatte skal ikke presses inn i en turnus. Målet er å få mer fornøyde ansatte og et lavere sykefravær, sier Karlsen, som er lege.

- Kan det bli aktuelt at ansatte som for eksempel ikke vil gå i nordsjøturnus, får jobb ved andre virksomheter i kommunen?

- Det kan være en løsning. Eller det kan være at vi sier at nye virksomheter som åpner, skal ha nordsjøturnus.

 

Powered by Labrador CMS