Nyheter

SkredomrÄdet i Gjerdrum kommune.
SkredomrÄdet i Gjerdrum kommune.

Henlegger saken mot Gjerdrum kommune

Saken mot Gjerdrum kommune etter leirskredet i romjulen 2020 er henlagt som intet straffbart forhold.

Publisert Sist oppdatert

Kommunen ble orientert om dette mandag, opplyser Oslo statsadvokatembeter.

Skredet gikk 30. desember 2020, og ti personer omkom. Politiet opprettet undersÞkelsessak, og i januar i Är ble kommunen siktet i saken. Saken ble oversendt Oslo statsadvokatembeter for avgjÞrelse med forslag om forelegg. Kommunen kom med sine merknader i mai i Är.

– Statsadvokaten er kommet til at kommunen ikke kan holdes strafferettslig ansvarlig for skredet eller de Ăždeleggelsene det forĂ„rsaket, uttaler statsadvokat Andreas Schei i en pressemelding.

Lettet ordfĂžrer

Til Romerikes Blad forteller ordfÞrer Anders Østensen (Ap) at henleggelsen er i trÄd med det kommunen hele tiden har ment.

– At kommunen ikke har gjort noe straffbart. Vi som organisasjon er veldig lettet over denne avgjþrelsen, sier han.

– Det har vĂŠrt tyngende Ă„ vĂŠre siktet i en sĂ„ alvorlig sak over tid. Det er ikke noe vi har tatt lett pĂ„, sier ordfĂžreren videre.

Over 1 million kubikkmeter

OmrÄdet som raste ut Nystulia i Ask sentrum i Gjerdrum, var 300 ganger 700 meter. Omtrent 1,35 millioner kubikkmeter kvikkleire ga etter.

14 bygninger med 31 boenheter forsvant i skredet, og enkelte bygninger ble flyttet opp mot 400 meter.

Ti personer, deriblant en gravid kvinne, mistet livet. Flere av dem var savnet over lengre tid fĂžr de ble funnet omkommet. Den siste omkomne ble funnet 25. mars 2021.