Nyheter

Gir kommunene æren for mindre radikalisering
Langt mer presisjon i arbeidet ute i kommunene er en sentral årsak til at mange færre nå rekrutteres til ekstreme miljøer, mener Yousef Assidiq, styremedlen i JustUnity.
Assidiq har selv bakgrunn fra den ekstreme gruppen Profetens Ummah, men har de siste årene jobbet for å hindre ungdom i å bli rekruttert til slike miljøer. I et innlegg på våre åpne debattsider debatt.kommunal-rapport.no skriver Assidiq at “arbeidet mot radikalisering og voldelig ekstremisme begynner for alvor å få vind i seilene.”
Med bakgrunn i regjeringens handlingsplan fra 2014 skriver Assidiq at det har skjedd en voldsom endring i hvordan kommunene møter problemet.
“Endringen som har skjedd på bare litt over ett år, er nesten ikke til å tro. Når vi kommer til kommunene i dag, er det nærmest militær presisjon i arbeidet, og ansvaret er tydelig fordelt mellom de ulike aktørene”, heter det i kronikken.
Du kan lese hele kronikken her.
Ønsker du å delta i debatten? Send innlegg eller forslag til tema du vil skrive om til vår debattredaksjon.