Nyheter

Antall asylsøkere halvert fra i fjor

Det kom 48 asylsøkere til Norge i forrige uke, tolv færre enn uka før. Tallet for februar ligger an til å bli mer enn halvert fra februar i fjor.

Publisert Sist oppdatert

Alt i alt kom det 250 asylsøkere til Norge i løpet av de fire ukene fra 1. til 28. februar. Det viser tall som Utlendingsdirektoratet (UDI) la fram mandag.

I februar i fjor kom det til sammenligning 532 asylsøkere til Norge. Med mindre det kommer svært mange asylsøkere på skuddårsdagen, ligger årets tall dermed an til å bli mindre enn halvparten så stort.

I januar kom det 389 asylsøkere til Norge, ned fra 601 i januar i fjor. Det kommer flest asylsøkere fra Afghanistan og Syria.

UDI opplyser til Nettavisen at prognosen for 2016 samlet sett fortsatt ligger fast på 33.000 asylsøkere.

– Nedgangen vi ser nå, forandrer ikke på det. I januar i fjor kom det også relativt få asylsøkere, før det ble en stor økning på sensommeren og høsten, sier presserådgiver John Olav Kroken i UDI til avisa. (©NTB)

Powered by Labrador CMS