Nyheter

Vil ha bedre offentlige innkjøpsrutiner

Mer profesjonelle offentlige innkjøp og elektroniske innkjøpsløsninger skal være med på å spare milliardbeløp for staten.

Publisert Sist oppdatert

I stortingsmeldingen «Det gode innkjøp» som ble lagt fram i statsråd fredag, foreslås det flere tiltak.

Bedre offentlige innkjøpsrutiner skal bidra til at milliarder av kroner kan benyttes til andre formål, sier fornyings- og administrasjonsminister Heidi Grande Røys (SV).

Det offentlige handler for om lag 270 milliarder kroner hvert år. Beregninger tyder på at det offentlige vil spare mer enn 1 milliard kroner over en tiårsperiode ved å ta i bruk elektroniske innkjøpsløsninger generelt og e-faktura spesielt.

Regjeringen har også bestemt at grensen for å sette kjøp ut på anbud ikke blir hevet fra dagens 500.000 kroner.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS