Nyheter

Sekretariatsleder Anneline Vingsgård og resten av KOFA kan få mindre å gjøre når nemnda ikke lenger kan ilegge bøter. (Arkivfoto: Ole Petter Pedersen)
Sekretariatsleder Anneline Vingsgård og resten av KOFA kan få mindre å gjøre når nemnda ikke lenger kan ilegge bøter. (Arkivfoto: Ole Petter Pedersen)

Slutt på bøter for ulovlige innkjøp

Klagenemnda for offentlige anskaffelser får ikke lenger utstede bøter til kommuner som kjøper inn varer direkte.

Publisert Sist oppdatert

“Departementet er oppmerksom på at en overgang fra dagens system kan føre til at færre saker om ulovlige direkte anskaffelser blir håndhevet”

Det foreslår administrasjonsminister Rigmor Aasrud (Ap). Regjeringen la i dag fram et forslag om å endre hvordan reglene om offentlige anskaffelser håndheves.

Forslaget er basert på en utredning som ble lagt fram i fjor, der hensikten er å justere norsk regelverk på grunn av endringer i EU.

- Det skal nå bli lettere for leverandører som ikke har nådd opp i konkurransen å sikre sine rettigheter. Reglene skal også bekjempe grove brudd på regelverket. Dette gjelder særlig brudd på kravet til åpne konkurranser om offentlige anskaffelser, heter det i pressemeldingen fra regjeringen.

- Jeg er glad for at vi nå kan få på plass et regelverk som ytterligere vil medvirke til at offentlige innkjøp vil bli gjennomført på en skikkelig måte, sier Aasrud.

Les også:Ny lov kan gi ulovlige innkjøp

Kofa mister makt

En konsekvens av forslaget er at Kofa ikke lenger kan utstede gebyr til kommuner som kjøper inn direkte fra leverandør, uten utlysning. I stedet må leverandører som er snytt for å delta i konkurransen gå til sak mot kommunen.

I lovproposisjonen innrømmer departementet at dette kan føre til at det blir lettere å kjøpe inn ulovlig, uten å bli straffet:

“Departementet er oppmerksom på at en overgang fra dagens system med administrativt overtredelsesgebyr, til en modell der alle sanksjonene (herunder gebyr) må ilegges av domstolene, kan føre til at færre saker om ulovlige direkte anskaffelser blir håndhevet. Det følger bl.a. av at terskelen for å reise sak for domstolene er høyere enn for å klage til KOFA, samt at kretsen av søksmålsberettigete vil være mer begrenset enn etter dagens ordning, der enhver kan klage til KOFA i saker om ulovlig direkte anskaffelse. Dette kan isolert sett anses som en ulempe ved den foreslåtte reformen.”

Powered by Labrador CMS