Annonse
Nyheter

Lege blir pålagt å gi prevensjon
Fastleger kan ikke nekte å skrive ut prevensjon til kvinner, slår Helsedepartementet fast. Nå må Vinje kommune endre praksis.
En katolsk lege i Edland i Vinje vil ikke skrive ut prevensjon til kvinner. Det har han ikke anledning til, sier statssekretær Robin Kåss i Helsedepartementet til Nrk.no.
– Ingen i Norge har rett til å være fastlege, men alle i Norge har rett til å få allmenlegetjenester uansett hvor man bor, sier Kåss.
Det går nå ut en presisering til alle norske kommuner om at fastleger i Norge ikke kan reservere seg mot å skrive ut prevensjonsmidler.
Nå lover ordfører Arne Vinje (SV) i Vinje at kommunen skal endre praksis.
– Da må vi bare slå fast at det forbeholdet som vi har akseptert her i Vinje kommune når det gjelder fastleger, ikke lenger gjelder. Og da må vi bare ta det til etteretning, sier Vinje.