Nyheter

Mener rådmann må ut av private styrer

Jusprofessor Eivind Smith støtter kravet til Frp i Sunndal om at rådmannen må trekke seg fra styreverv i private selskaper.

Publisert Sist oppdatert

Rådmann Per Ove Dahl er styreleder i Sunndal næringseiendom og styremedlem i Sunndalsporten eiendom. Etter forvaltningsloven er han inhabil i alle saker kommunen behandler vedrørende de to selskapene. Også hans nærmeste underordnede, i dette tilfellet plansjefen, vil være inhabil.

Dette kan føre til at saker som berører disse selskapene må sendes ut av kommunen for å få en forsvarlig behandling, mener Sunndal Frp, og krever derfor at rådmannen må trekke seg fra styrevervene, skriver Driva.

Smith, som er professor ved Universitetet i Oslo og ekspert på forvaltningsrett, støtter dette. I tillegg til habilitetsspørsmålet, vil det også bli stilt spørsmål ved kommunens integritet dersom rådmannen blir sittende i styrene, mener han.

- Kommunen ønsker at rådmannen skal være kommunens mann i selskapene, men mistanken om og faren for at han også blir selskapets mann i kommunen, vil alltid være der, sier Smith til Driva.

Ordfører Tove-Lise Torve (Ap) vil foreløpig ikke kommentere hvordan hun ser på rådmannens styreverv.

Powered by Labrador CMS