Nyheter
Har liten tro på intern gransking
GARDERMOEN: Terra-kommunene har snart klare sine granskinger. En av Norges mest kjente varslere advarer mot å stole for mye på slike undersøkelser.
På en konferanse for kontrollutvalg som Kommunerevisorforbundet arrangerte sist uke, snakket Per-Yngve Monsen om sine erfaringer som varsler.
Monsen varslet om at Siemens overfakturerte Forsvaret og måtte gå fra jobben. Nå jobber han i Bjerke bydel i Oslo og utgir i disse dager en bok om sine opplevelser som varsler.
I sitt foredrag pekte Monsen på den interne granskingen i Forsvaret, i kjølvannet av korrupsjonsskandalen, og at det blir som bukken passer havresekken. Overfor Kommunal Rapport utdyper han:
- Jo alvorligere en sak er, jo mindre grunn er det til å stole på et internt granskningsutvalg.
Han uttaler seg generelt, men påpeker at selskapet som får oppdraget med å granske, har interesse av å levere det resultatet oppdragsgiver ønsker. Som eksempel trekker han fram en ekstern analyse av hvor mye Siemens skal ha overfakturert Forsvaret, der granskerne fant langt mindre overfakturering enn det Monsen selv kan dokumentere.
Tydelige ledere
Den tidligere Siemens-ansatte er relativt fersk i kommunesektoren, men anbefaler kommuner som vil korrupsjon til livs, å gjøre flere ting:
- Gå utsatte posisjoner nærmere etter i sømmene.
- Ta flere stikkprøver.
- Lederne må være tydelige på at det er lov å snakke om alt.
Monsen advarer mot overdreven tro på rutiner.
- De betyr egentlig ingenting, så lenge virksomheten holder på som i Siemens. Lederne må ønske å behandle varsler på en ryddig måte. Mange har en vei å gå.
Monsen er også kritisk til den nye varslerparagrafen som trådte i kraft i fjor. Arbeidsmiljøloven krever nå at varsling skal skje på forsvarlig måte, hvis ikke har ikke varsleren noe vern mot gjengjeldelser. Hva som skal defineres som «forsvarlig», er uklart.
- Det krever en innsikt som kanskje er i overkant av hva vi kan forvente av dem som ønsker å varsle.
Varsleren angripes
Monsen advarer mot at de som mottar varslingen i en del tilfeller angriper varsleren, framfor å løse problemet som blir tatt opp.
- På alle måter er det mye greiere. Å angripe troverdigheten til varsleren, er en glimrende måte å starte jobben på, sier han sarkastisk.
På dette punktet får Monsen støtte av Andreas Høstmælingen i Explisit senter for ytringskompetanse. Han mener noen grunnleggende psykologiske prosesser får de som mottar varsel om noe galt, til å ta varsleren.
- Selv om den som mottar varselet er en leder med all verdens trening, er han også et menneske. Varsling innebærer noe negativt, og instinktet vårt er å fjerne oss fra det ubehagelige. For å fjerne problemet så fort som mulig, starter du de gale prosessene, og hypotesen blir at det er varsleren som er problemet, sier Høstmælingen.