Debatt
Unyansert om IKT
Som representant for en av de kommunalt ansatte som jobber for større IKT-bruk i kommunal sektor, følte jeg umiddelbart en trang til å kommentere professor Arne Krokans uttalelser i Kommunal Rapport nr. 35. Han hevder der at årsaken til at offentlig sektor er treg til å ta i bruk IKT, er at det er for mye penger i sektoren.
En kommune som sliter med trange budsjetter, og som skal dekke et bredt tjenestespekter til kommunens innbyggere, kan ikke uten videre kutte i budsjetter for å få på plass IKT-verktøy.
Det er nok dessverre heller ikke sånn at man ved å automatisere en søknadsprosess eller to får spart inn høye tall på lønnsbudsjettet.
Det er vanskelig umiddelbart å få tatt ut gevinster, og uten synlige gevinster i løpet av det politiske kretsløpet på fire år, vil ikke investeringer få politisk forankring.
Kommunene er leverandørmat, der den enkelte kommune ut ifra sin brokete samling av ulike fagsystemer (Fredrikstad sitter på nesten 300) skal betale konsulenter skyhøye timepriser for å koble systemer sammen.
Riktignok har en Noark-standard kommet på plass for sak/arkiv-system, men ved integrering er dette kun ett system av mange.
Fokus må flyttes fra innsparing til kvalitetsheving på tjenestene. For å tvinge de lokale politikere i gang, må det følge øremerkede midler med. Det er et ufravikelig faktum at disse utgiftene vil være økonomisk lønnsomme på sikt, men kommunene trenger hjelp til å komme i gang. NÅ!