Debatt
Prøv en litteraturaften
Et hundretall ordførere har krevd folkevalgt kontroll over spilleautomater i kommunene sine. Mange av dem vil forby automatene. Årsaken er at de skaper avhengighet. Det er med pengespillene som med spriten - høyt forbruk avler mye elendighet.
De som spiller mye, og dem er det anslagsvis 70.000 av, bruker ufattelig mye penger. Fordelt på alle nordmenn over 15 år, er gjennomsnittet nærmere 12.000 kroner i året. I 2005 ble det brukt 42 milliarder kroner på pengespill i Norge.
Nå vil Norsk Tipping passe på oss. Det skal bli vanskeligere å spille seg til fant. Tanken er å registrere og monitorere alle spillere. De som spiller bort mye, skal nektes å spille bort mer. Dette er intet annet enn «god gammel» overvåking. Det er forunderlig at spillfagfolkene i Norsk Tipping legger fram et slikt forslag. De tenker vel på spillkontroll som trafikkontroll. Klerkene på Hamar forstår vel ikke styrken i «må-bare-ha-det»-effekten.
Det eksisterer en frykt for at et totalforbud mot spilleautomater vil føre til ulovlige automater og et organisert kriminelt tilbud til spillavhengige. Frykten er berettiget. Spillavhengighet er en like sterk drift som annen avhengighet. Dersom det nå blir innført grenser for hvor mye hver enkelt av oss kan spille for daglig, årlig, etc., så kan dette omgås. Registrering og overvåking av automatspillere vil skape et betydelig marked for salg og «utleie» av identiteter. Det vil også lede til ulovlige spilleautomater. Om noe får fart på kriminell omsetning av identiteter og spillaktiviteter i Norge, så er det dette.
Fordi slik overvåking bryter med grunnleggende prinsipper som vårt samfunn bygger på, kommer ordningen aldri til å bli satt i verk. Det er underlig at kulturministeren, som tør være en prinsipielt tenkende politiker, ikke umiddelbart la ideen død.
Vi vil foreslå en litteraturaften i prøvehallen for automatovervåking hos tippelaget på Hamar, med høytlesning fra et par av George Orwells bøker.
onj