Debatt
Miljøsatsing kan gi mange arbeidsplasser
Ved å satse på varige grønne arbeidsplasser kan regjeringen bidra til økt bærekraft - og til å dempe virkningene av finanskrisa.
At 90 prosent av kommunene mangler miljøvernleder, er helt uforsvarlig - og behovet for naturfaglig kompetanse vil øke ytterligere når den nye naturmangfoldloven trer i kraft. Her kan noen krisemillioner gjøre god nytte.
Etter at de tre første rødgrønne statsbudsjettene i 2006, 2007 og 2008 prioriterte kommuneøkonomi og barnehager, ga endelig budsjettet for 2009 og Regjeringens finanskrisepakke et grønt løft. WWF mener at dette nå må videreutvikles og sikres i budsjettprosessen for 2010 slik at barnehagebarna kan få ei bærekraftig framtid og mange varige, meningsfylte arbeidsplasser.
Nationen skriver 19.3. om regjeringens 25 krisemillioner til arbeidsplasser i nasjonalparkene. Eksemplet viser at det går an å skape kinderegg ut av finanskrisa: Styrket naturforvaltning, økt forståelse for verneverdier og nye arbeidsplasser.
WWF har i innspill til statsbudsjettet for 2010 fremhevet det betydelige behovet for å styrke miljøkompetansen i kommunene. I dag er det knapt 10 prosent av kommunene som for eksempel har miljøvernleder. Da er det et stort paradoks at kommunene tillegges stadig mer ansvar for forvaltning av naturverdiene.
Det grønne statsbudsjettet for 2009 har vært startskuddet for en rekke nye prosesser og aktiviteter på miljøsida, blant annet styrket kartlegging, overvåking og formidling av naturverdier, artsprosjekt, handlingsplaner for truede arter, bedre forvaltning og skjøtsel av verneområder, samt helhetlig vannforvaltning gjennom EUs vanndirektiv.
Den kommende naturmangfoldloven vil også øke kravene til beslutningsgrunnlag for forvaltningen, og blir det viktigste virkemidlet for å stoppe tapet av naturmangfold i Norge. Denne loven må alle norske kommuner forholde seg til i arealdisponeringen. Den store utfordringen er imidlertid at kompetansen på biologi og naturforvaltning i norske kommuner har vært kraftig nedprioritert.
Riksrevisjonen kom i 2007 ut med en rapport som konkluderte med at dagens arealpolitikk ikke er bærekraftig og at dette har store konsekvenser for biologisk mangfold. De pekte på at viktige naturområder bygges ned, blant annet langs kysten og i fjellet. Det understrekes at kommunene har et stort behov for kompetanseheving på bærekraftig arealforvaltning, og at det er krevende for det regionale nivået å dekke dette behovet. I Soria Moria-erklæringen har Stoltenberg lovet at fagkompetansen innen natur- og miljøvern i kommunene skal økes. Men ingenting har så langt skjedd.
WWF krever at den miljøfaglige kompetansen i kommunene nå gjenreises. Dette er stillinger som på 90-tallet hadde øremerkede midler. Minst én miljøvernleder i hver kommune kan gi 400-500 arbeidsplasser. Det hjelper ikke med en grønn satsing i budsjettet hvis ikke forvaltningen har kompetanse og kapasitet til å følge opp målsettingene.